Lenovo Legion Y70 (2026)
Lenovo Legion Y70 (2026) specifications
General
| Brand name | Lenovo |
| Model | Legion Y70 (2026) |
| Status | Rumored |
Design
| Build materials | Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Black, White |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69 |
Display
| Display type | LTPO OLED |
| Display size | 6.8 inch |
| Resolution | 1280 × 2772 pixels |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 449 ppi |
| Peak brightness | 7000 cd/m² |
| Screen protection | Drop resistant (up to 1.8m) |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen Dolby Vision HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 3800 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 3.8 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.32 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 829 |
| RAM | 8GB, 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Variants | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 119° ( Ultra-wide angle ), 1/3.1" Sensor size Autofocus (AF) 2 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, 22 mm ( Wide angle ) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wired charging speed | 90 W |
| Features | Bypass charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lenovo Legion Y70 (2026) pictures
Frequently asked questions
-
Is Lenovo Legion Y70 (2026) available in stores?
No, Lenovo Legion Y70 (2026) is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the screen size of the Lenovo Legion Y70 (2026)?
The Lenovo Legion Y70 (2026)'s screen size is 6.8 inches.
-
Does Lenovo Legion Y70 (2026) support 5G networks?
Yes, the Lenovo Legion Y70 (2026) supports 5G networks on bands n1, n2.
-
How many cameras does the Lenovo Legion Y70 (2026) have?
Lenovo Legion Y70 (2026) has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.