Oppo K15 Pro
Oppo K15 Pro specifications
General
| Brand name | Oppo |
| Model | K15 Pro |
| Model alias | PMH110 (International) |
| Announced | Wednesday, 01 April 2026 |
| Released | Friday, 03 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €400 |
Design
| Height | 158.3 mm (6.23 inch) |
| Width | 75.1 mm (2.96 inch) |
| Thickness | 8.3 mm (0.33 inch) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Build materials | Frame: Aluminum Front: Crystal Shield Glass |
| Colors | Black, Gray, Pink, Silver |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.59 inch |
| Resolution | 1256 × 2760 pixels |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 460 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 88.9% |
| Peak brightness | 1200 cd/m² |
| Screen protection | Crystal Shield Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500 Super |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 3400 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 3.4 GHz – Cortex-A725 3x 3.2 GHz – Cortex-A725 4x 2.2 GHz – Cortex-A725 |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G720 MC8 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
| User interface | ColorOS 16 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Wide angle ) Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm, 116° ( Ultra-wide angle ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Color Spectrum sensor Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.4, 23 mm ( Wide angle ) |
| Features | Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30/60 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7500 mAh |
| Wired charging speed | 80 W |
| Features | Bypass charging Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b19 (800), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28 (700), n34 (2100), n38 (2600), n39 (1900), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a & E5b), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Optical under-display fingerprint sensor Proximity sensor |
| Special features | Built-in cooling fan Programmable Power Supply (PPS) RGB LED light on the back Universal Fast Charging Specification (UFCS) USB Power Delivery |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Oppo K15 Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Oppo K15 Pro?
The price of Oppo K15 Pro is €400, and the price may change in the coming days.
-
What is the Oppo K15 Pro release date?
The Oppo K15 Pro was officially released on Friday, 03 April 2026.
-
Is Oppo K15 Pro available in stores?
Yes, Oppo K15 Pro is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Oppo K15 Pro?
The Oppo K15 Pro weighs around 203 grams.
-
What is the screen size of the Oppo K15 Pro?
The Oppo K15 Pro's screen size is 6.59 inches.
-
Does Oppo K15 Pro support 5G networks?
Yes, the Oppo K15 Pro supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n8, n28, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n77, n78.
-
How many cameras does the Oppo K15 Pro have?
Oppo K15 Pro has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.