RugOne Xever 8
RugOne Xever 8 specifications
General
| Brand name | RugOne |
| Model | Xever 8 |
| Announced | Friday, 01 May 2026 |
| Released | Friday, 01 May 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €430 |
Design
| Height | 168 mm (6.61 inch) |
| Width | 80 mm (3.15 inch) |
| Thickness | 14 mm (0.55 inch) |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
| Colors | Black, Light Brown |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 2m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69K |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.5 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 405 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 75.9% |
| Peak brightness | 680 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3, Drop resistant (up to 2m), MIL-STD-810H compliant |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | 670Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio G200 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2200 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 256GB 8GB RAM 128GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava), with up to 3 major Android upgrades |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 64 MP, ƒ/1.9 ( Wide angle ), 0.8 μm, 1/1.7" Sensor size PDAF 20 MP, ƒ/1.8 ( Night vision ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps 720p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.5 ( Wide angle ), 0.7 μm |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps 720p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4800 mAh |
| Removability | Removable |
| Wired charging speed | 18 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| Data speed | LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | HiFi Audio, Stereo speakers, up to 117dB |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
| Special features | Dedicated flashlight with 230 lumens |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
RugOne Xever 8 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of RugOne Xever 8?
The price of RugOne Xever 8 is €430, and the price may change in the coming days.
-
What is the RugOne Xever 8 release date?
The RugOne Xever 8 was officially released on Friday, 01 May 2026.
-
Is RugOne Xever 8 available in stores?
Yes, RugOne Xever 8 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the RugOne Xever 8?
The RugOne Xever 8 weighs around 320 grams.
-
What is the screen size of the RugOne Xever 8?
The RugOne Xever 8's screen size is 6.5 inches.
-
Does RugOne Xever 8 support 5G networks?
No, the RugOne Xever 8 does not support 5G networks.
-
How many cameras does the RugOne Xever 8 have?
RugOne Xever 8 has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.