Motorola Moto G87
Motorola Moto G87 specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Moto G87 |
| Announced | Wednesday, 29 April 2026 |
| Released | Friday, 01 May 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €400 |
Design
| Height | 164.5 mm (6.48 inch) |
| Width | 77.3 mm (3.04 inch) |
| Thickness | 7.3 mm (0.29 inch) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Build materials | Back: Silicone Polymer (Eco Leather) Frame: Plastic Front: Gorilla Glass 7i |
| Colors | Black, Blue |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP66, IP68, IP69 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.78 inch |
| Resolution | 1272 × 2772 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 450 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 88.4% |
| Peak brightness | 5000 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i, Does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions, MIL-STD-810H compliant |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen HDR Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2500 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.5 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 200 MP, 0.5 μm Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 118° ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.2 |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Wired charging speed | 30 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Dolby Atmos, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Optical under-display fingerprint sensor Proximity sensor |
| Special features | Smart Connect |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Moto G87 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Moto G87?
The price of Motorola Moto G87 is €400, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Motorola Moto G87?
The Motorola Moto G87 will be released on Friday, 01 May 2026.
-
Is Motorola Moto G87 available in stores?
No, Motorola Moto G87 is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Motorola Moto G87?
The Motorola Moto G87 weighs around 183 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Moto G87?
The Motorola Moto G87's screen size is 6.78 inches.
-
Does Motorola Moto G87 support 5G networks?
Yes, the Motorola Moto G87 supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n71, n75, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Moto G87 have?
Motorola Moto G87 has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.