Oppo K15 Pro+
Oppo K15 Pro+ specifications
General
| Brand name | Oppo |
| Model | K15 Pro+ |
| Status | Rumored |
Design
| Thickness | 8.3 mm (0.33 inch) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Colors | Gray, Pink, Silver |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.78 inch |
| Resolution | 1280 × 2800 pixels |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 454 ppi |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500s |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 3.73 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 3.73 GHz – Cortex-X925 3x 3.3 GHz – Cortex-X4 4x 2.4 GHz – Cortex-A720 |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | ARM Immortalis-G925 MC12 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
| User interface | ColorOS 16 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8, 27 mm ( Wide angle ) Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 8 MP ( Ultra-wide angle ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.4, 22 mm ( Wide angle ) |
| Video support | Yes |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 8000 mAh |
| Wired charging speed | 100 W |
| Features | Bypass charging Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Ultrasonic under-display fingerprint sensor |
| Special features | Built-in cooling fan Programmable Power Supply (PPS) RGB LED light on the back Universal Fast Charging Specification (UFCS) USB Power Delivery |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Oppo K15 Pro+ pictures
Frequently asked questions
-
Is Oppo K15 Pro+ available in stores?
No, Oppo K15 Pro+ is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Oppo K15 Pro+?
The Oppo K15 Pro+ weighs around 213 grams.
-
What is the screen size of the Oppo K15 Pro+?
The Oppo K15 Pro+'s screen size is 6.78 inches.
-
How many cameras does the Oppo K15 Pro+ have?
Oppo K15 Pro+ has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.