Oppo Find X9s Pro
Oppo Find X9s Pro specifications
General
| Brand name | Oppo |
| Model | Find X9s Pro |
| Model alias | PME110 (International) |
| Announced | Tuesday, 21 April 2026 |
| Released | Tuesday, 21 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €750 |
Design
| Height | 150.5 mm (5.93 inch) |
| Width | 71.7 mm (2.82 inch) |
| Thickness | 8.4 mm (0.33 inch) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Colors | Green, Orange, Titanium, White |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69 |
Display
| Display type | LTPO AMOLED |
| Display size | 6.32 inch |
| Resolution | 1216 × 2640 pixels |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 460 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 90.7% |
| Peak brightness | 1800 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors 3840Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen Dolby Vision HDR Vivid Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4.21 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G1 Ultra MC12 (12 cores) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
| User interface | ColorOS 16 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 200 MP, ƒ/1.6, 23 mm ( Wide angle ), 0.56 μm, 1/1.4" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 200 MP, ƒ/2.6, 65 mm ( Periscope telephoto ), x2.8 Optical zoom, 1/1.56" Sensor size Optical Image Stabilization (region dependent) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 15 mm, 120° ( Ultra-wide angle ) PDAF |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Multi-focus LED flash |
| Features | Color Spectrum sensor Hasselblad Color Calibration Hasselblad Ultra HD High Dynamic Range (HDR) Laser Autofocus (AF) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Video features | 3D LUT, Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, Optical Image Stabilization (OIS) |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Wide angle ) |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7025 mAh |
| Wired charging speed | 80 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 50 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 1800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n18 (850), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n34 (2100), n38 (2600), n39 (1900), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v6.1 |
| USB ports | USB Type-C USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS (B1I & B1C & B2a & B2b), GALILEO (E1 & E5a & E5b), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Ultrasonic under-display fingerprint sensor |
| Special features | Programmable Power Supply (PPS) Universal Fast Charging Specification (UFCS) USB Power Delivery |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Oppo Find X9s Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Oppo Find X9s Pro?
The price of Oppo Find X9s Pro is €750, and the price may change in the coming days.
-
What is the Oppo Find X9s Pro release date?
The Oppo Find X9s Pro was officially released on Tuesday, 21 April 2026.
-
Is Oppo Find X9s Pro available in stores?
Yes, Oppo Find X9s Pro is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Oppo Find X9s Pro?
The Oppo Find X9s Pro weighs around 198 grams.
-
What is the screen size of the Oppo Find X9s Pro?
The Oppo Find X9s Pro's screen size is 6.32 inches.
-
Does Oppo Find X9s Pro support 5G networks?
Yes, the Oppo Find X9s Pro supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n18, n25, n26, n28, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79.
-
How many cameras does the Oppo Find X9s Pro have?
Oppo Find X9s Pro has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.