Honor 600 Pro
Honor 600 Pro specifications
General
| Brand name | Honor |
| Model | 600 Pro |
| Model alias | VKP-NX9 (International) |
| Announced | Wednesday, 22 April 2026 |
| Released | Wednesday, 29 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | £848.99 |
Design
| Height | 156 mm (6.14 inch) |
| Width | 74.7 mm (2.94 inch) |
| Thickness | 7.8 mm (0.31 inch) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build materials | Back: Glass Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Black, Orange, White |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69K |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.57 inch |
| Resolution | 1264 × 2728 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 458 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 91.2% |
| Peak brightness | 8000 cd/m² |
| Screen protection | Mohs level 4 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors 3840Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen HDR Vivid Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4320 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 4.32 GHz – Oryon V2 Phoenix L 6x 3.53 GHz – Oryon V2 Phoenix M |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 (1100 MHz) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava), with up to 6 major Android upgrades |
| User interface | MagicOS 10 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 200 MP, ƒ/1.9 ( Wide angle ), 0.56 μm, 1/1.4" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.8 ( Telephoto ), x3.5 Optical zoom PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 112° ( Ultra-wide angle ) Autofocus (AF) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Color Spectrum sensor High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS, Optical Image Stabilization (OIS) |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 50 MP, ƒ/2.0 ( Wide angle ) |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion (International) |
| Capacity | 7000 mAh (International) 6400 mAh (Europe) |
| Wired charging speed | 80 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 50 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band or Tri-band: Varies by market or region, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, NavIC, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Optical under-display fingerprint sensor Proximity sensor (ultrasound) |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Honor 600 Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Honor 600 Pro?
The price of Honor 600 Pro is £848.99, and the price may change in the coming days.
-
What is the Honor 600 Pro release date?
The Honor 600 Pro was officially released on Wednesday, 29 April 2026.
-
Is Honor 600 Pro available in stores?
Yes, Honor 600 Pro is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Honor 600 Pro?
The Honor 600 Pro weighs around 195 grams.
-
What is the screen size of the Honor 600 Pro?
The Honor 600 Pro's screen size is 6.57 inches.
-
Does Honor 600 Pro support 5G networks?
Yes, the Honor 600 Pro supports 5G networks on bands n1, n2.
-
How many cameras does the Honor 600 Pro have?
Honor 600 Pro has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.