OnePlus Ace 6 Ultra
OnePlus Ace 6 Ultra specifications
General
| Brand name | OnePlus |
| Model | Ace 6 Ultra |
| Announced | Tuesday, 28 April 2026 |
| Released | Tuesday, 28 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €440 |
Design
| Height | 162.5 mm (6.40 inch) |
| Width | 77.5 mm (3.05 inch) |
| Thickness | 8.5 mm (0.33 inch) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Build materials | back glass or silicone polymer eco leather frame aluminum front crystal shield glass |
| Colors | black, white |
| Resistance | dust and water resistant withstands high pressure water jets submersible up to 1 5m for 30 minutes |
| Resistance certification | IP66, IP68, IP69, IP69K |
Display
| Display type | amoled |
| Display size | 6.78 inch |
| Resolution | 1272 × 2772 pixels |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 450 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 89.3% |
| Peak brightness | 1800 cd/m² |
| Screen protection | crystal shield glass |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors capacitive touchscreen dolby vision hdr10 plus multi touch display pwm dimming |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4.21 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 4.21 GHz – C1-Ultra 3x 3.5 GHz – C1-Premium 4x 2.7 GHz – C1-Pro |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | ARM Mali-G1 Ultra MC12 (12 cores) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
| User interface | coloros 16 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Wide angle ), 1/1.55" Sensor size optical image stabilization ois pdaf 8 MP, ƒ/2.2, 16 mm, 112° ( Ultra-wide angle ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | high dynamic range hdr panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
| Video features | gyro eis |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.4, 23 mm ( Wide angle ), 1/3" Sensor size |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 8600 mAh |
| Wired charging speed | 120 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n18 (850), n26 (850), n34 (2100), n38 (2600), n39 (1900), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi features | dual band, wi fi direct |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | usb charging, usb mass storage device ums |
| GPS support | Yes |
| GPS features | bds, galileo, glonass, gps l1 l5, navic, qzss |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | accelerometer compass gyroscope proximity sensor ultrasonic under display fingerprint sensor |
| Special features | programmable power supply pps usb power delivery |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
OnePlus Ace 6 Ultra pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of OnePlus Ace 6 Ultra?
The price of OnePlus Ace 6 Ultra is €440, and the price may change in the coming days.
-
What is the OnePlus Ace 6 Ultra release date?
The OnePlus Ace 6 Ultra was officially released on Tuesday, 28 April 2026.
-
Is OnePlus Ace 6 Ultra available in stores?
Yes, OnePlus Ace 6 Ultra is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the OnePlus Ace 6 Ultra?
The OnePlus Ace 6 Ultra weighs around 217 grams.
-
What is the screen size of the OnePlus Ace 6 Ultra?
The OnePlus Ace 6 Ultra's screen size is 6.78 inches.
-
Does OnePlus Ace 6 Ultra support 5G networks?
Yes, the OnePlus Ace 6 Ultra supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n8, n18, n26, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n77, n78.
-
How many cameras does the OnePlus Ace 6 Ultra have?
OnePlus Ace 6 Ultra has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.