OnePlus 15T
OnePlus 15T specifications
General
| Brand name | OnePlus |
| Model | 15T |
| Model alias | PLZ110 (International) |
| Announced | Tuesday, 24 March 2026 |
| Released | Tuesday, 24 March 2026 |
| Status | Coming soon |
Design
| Height | 150.6 mm (5.93 inch) |
| Width | 71.8 mm (2.83 inch) |
| Thickness | 8.4 mm (0.33 inch) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build materials | Back: Fiber-reinforced plastic Frame: Aluminium alloy Front: Glass |
| Colors | Brown, Green, White |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69K |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.32 inch |
| Resolution | 1216 × 2640 pixels |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 460 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 90.6% |
| Peak brightness | 3600 cd/m² |
| Screen protection | Crystal Shield Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | 1 billion colors 3840Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4.6 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensor size Multi-Directional PDAF Optical Image Stabilization (OIS) 50 MP, ƒ/2.8, 85 mm ( Telephoto ), x3.5 Optical zoom Optical Image Stabilization (OIS) PDAF |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Color Spectrum sensor High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Video features | Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, Optical Image Stabilization (OIS) |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.4, 23 mm ( Wide angle ) |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7500 mAh |
| Wired charging speed | 100 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 50 W |
| Features | Reverse wired charging Wired charging from 0-61% in 30 minutes (as advertised) |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n18 (850), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band or Tri-band: Varies by market or region, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Ultrasonic under-display fingerprint sensor |
| Special features | Programmable Power Supply (PPS) Quick Charge Universal Fast Charging Specification (UFCS) USB Power Delivery |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
OnePlus 15T pictures
Frequently asked questions
-
What is the expected release date for OnePlus 15T?
The OnePlus 15T will be released on Tuesday, 24 March 2026.
-
Is OnePlus 15T available in stores?
No, OnePlus 15T is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the OnePlus 15T?
The OnePlus 15T weighs around 194 grams.
-
What is the screen size of the OnePlus 15T?
The OnePlus 15T's screen size is 6.32 inches.
-
Does OnePlus 15T support 5G networks?
Yes, the OnePlus 15T supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n18, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78.
-
How many cameras does the OnePlus 15T have?
OnePlus 15T has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.