Oppo Find N6
Oppo Find N6 specifications
General
| Brand name | Oppo |
| Model | Find N6 |
| Model alias | PLP110 (International) PLP120 (International) |
| Announced | Tuesday, 17 March 2026 |
| Released | Friday, 20 March 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €1,250 |
Design
| Height | 159.9 mm (6.30 inch) |
| Width | 145.6 mm (5.73 inch) |
| Thickness | 4.2 mm (0.17 inch) |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Build materials | Back: Glass Frame: Aluminium alloy Front: NanoCrystal glass (Folded) Front: Plastic (Unfolded) Hinge: Titanium Alloy (grade 5) |
| Colors | Black, Orange, Titanium |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP58, IP59 |
| Design features | Self-healing memory glass technology (internal display), Stylus support (both displays), Zero-Feel crease |
Display
| Display type | Foldable LTPO OLED, LTPO OLED |
| Display size | 8.12 inch |
| Resolution | 2248 × 2480 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 412 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 90.9% |
| Peak brightness | 2500 cd/m² |
| Screen protection | NanoCrystal glass |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | 1 billion colors 2160Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen Dolby Vision HDR10+ HDR Vivid Multi-touch display Ultra HDR image support |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4.6 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 4.6 GHz – Oryon V3 Phoenix L 6x 3.62 GHz – Oryon V3 Phoenix M |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 840 @1.20 GHz |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
| User interface | ColorOS 16 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 200 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Wide angle ), 0.5 μm 50 MP, ƒ/2.7, 70 mm ( Periscope telephoto ), 0.64 μm, x3 Optical zoom, 1/2.75" Sensor size 50 MP, ƒ/2.0, 15 mm, 120° ( Ultra-wide angle ), 0.64 μm, 1/2.75" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Color Spectrum sensor Hasselblad Color Calibration High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Video features | Dolby Vision, Gyro-EIS, HDR10+ |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 20 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Wide angle ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensor size 20 MP, ƒ/2.4, 21 mm ( Wide angle ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensor size |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS, HDR |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wired charging speed | 80 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 50 W |
| Features | Reverse wired charging Reverse wireless charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b43 (3700), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n13 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700), n80 (1800), n81 (900), n83 (700), n84 (2100), n89 (850 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band or Tri-band: Varies by market or region |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 3.1 DisplayPort USB On-The-Go USB Type-C 3.1 Gen 2 |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS (G1), GPS (L1 & L5), NavIC (L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Dolby Atmos enhanced, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Dual gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
| Special features | Aircraft-grade 7000-series aluminum frame Programmable Power Supply (PPS) Quick Charge Satellite connectivity (calls/messages/SOS) - 1TB model only Universal Fast Charging Specification (UFCS) USB Power Delivery |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Oppo Find N6 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Oppo Find N6?
The price of Oppo Find N6 is €1,250, and the price may change in the coming days.
-
What is the Oppo Find N6 release date?
The Oppo Find N6 was officially released on Friday, 20 March 2026.
-
Is Oppo Find N6 available in stores?
Yes, Oppo Find N6 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Oppo Find N6?
The Oppo Find N6 weighs around 225 grams.
-
What is the screen size of the Oppo Find N6?
The Oppo Find N6's screen size is 8.12 inches.
-
Does Oppo Find N6 support 5G networks?
Yes, the Oppo Find N6 supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n18, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, n79, n80, n81, n83, n84, n89.
-
How many cameras does the Oppo Find N6 have?
Oppo Find N6 has a Triple camera on the back and a Dual camera for selfies.