Motorola Moto G47
Motorola Moto G47 specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Moto G47 |
| Announced | Wednesday, 29 April 2026 |
| Released | Friday, 01 May 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €320 |
Design
| Height | 166.2 mm (6.54 inch) |
| Width | 76.5 mm (3.01 inch) |
| Thickness | 7.8 mm (0.31 inch) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build materials | Back: Silicone Polymer (Eco Leather) Frame: Plastic Front: Gorilla Glass 3 |
| Colors | Blue, Grey, Red |
| Resistance | Water-resistant |
| Resistance certification | IP64 |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.67 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 395 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 84.5% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i, MIL-STD-810H compliant, Water-Resistant Design |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.4 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 108 MP, ƒ/1.7, 0.64 μm PDAF 2 MP, ƒ/2.4 ( Macro ), 1.12 μm |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/2.0, 1.12 μm |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Wired charging speed | 20 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | 24-bit/192kHz High-Resolution audio, Dolby Atmos, Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Moto G47 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Moto G47?
The price of Motorola Moto G47 is €320, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Motorola Moto G47?
The Motorola Moto G47 will be released on Friday, 01 May 2026.
-
Is Motorola Moto G47 available in stores?
No, Motorola Moto G47 is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Motorola Moto G47?
The Motorola Moto G47 weighs around 191 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Moto G47?
The Motorola Moto G47's screen size is 6.67 inches.
-
Does Motorola Moto G47 support 5G networks?
Yes, the Motorola Moto G47 supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n71, n75, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Moto G47 have?
Motorola Moto G47 has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.