Motorola Moto G37 Power
Motorola Moto G37 Power specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Moto G37 Power |
| Announced | Wednesday, 29 April 2026 |
| Released | Friday, 01 May 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €300 |
Design
| Height | 166.2 mm (6.54 inch) |
| Width | 76.5 mm (3.01 inch) |
| Thickness | 8.8 mm (0.35 inch) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build materials | Back: Silicone Polymer (Eco Leather) Frame: Plastic Front: Gorilla Glass 7i |
| Colors | Blue, Grey, Red |
| Resistance certification | IP64 |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.67 inch |
| Resolution | 720 × 1604 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 264 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 84.3% |
| Peak brightness | 1050 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i, MIL-STD-810H certified |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.4 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 50 MP, ƒ/1.8, 0.61 μm PDAF |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/2.0, 1.12 μm |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 7000 mAh |
| Wired charging speed | 30 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | High-Resolution audio, Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Moto G37 Power pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Moto G37 Power?
The price of Motorola Moto G37 Power is €300, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Motorola Moto G37 Power?
The Motorola Moto G37 Power will be released on Friday, 01 May 2026.
-
Is Motorola Moto G37 Power available in stores?
No, Motorola Moto G37 Power is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Motorola Moto G37 Power?
The Motorola Moto G37 Power weighs around 215 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Moto G37 Power?
The Motorola Moto G37 Power's screen size is 6.67 inches.
-
Does Motorola Moto G37 Power support 5G networks?
Yes, the Motorola Moto G37 Power supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n71, n75, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Moto G37 Power have?
Motorola Moto G37 Power has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.