Motorola Moto G37
Motorola Moto G37 specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Moto G37 |
| Announced | Wednesday, 29 April 2026 |
| Released | Friday, 01 May 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €210 |
Design
| Height | 166.2 mm (6.54 inch) |
| Width | 76.5 mm (3.01 inch) |
| Thickness | 7.8 mm (0.31 inch) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Build materials | Back: Plastic or Silicone Polymer (eco leather) Frame: Plastic Front: Gorilla Glass 7i |
| Colors | Blue, Grey, Red |
| Resistance | Water-resistant |
| Resistance certification | IP64 |
Display
| Display type | LCD |
| Display size | 6.67 inch |
| Resolution | 720 × 1604 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 264 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 84.3% |
| Peak brightness | 1050 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i, MIL-STD-810H certified, Mohs level 4 |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10 Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.4 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB, 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 256GB 4GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 50 MP, ƒ/1.8, 0.61 μm PDAF |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/2.0, 1.12 μm |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5200 mAh |
| Wired charging speed | 20 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n26 (850), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | High-Resolution audio, Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Moto G37 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Moto G37?
The price of Motorola Moto G37 is €210, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Motorola Moto G37?
The Motorola Moto G37 will be released on Friday, 01 May 2026.
-
Is Motorola Moto G37 available in stores?
No, Motorola Moto G37 is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Motorola Moto G37?
The Motorola Moto G37 weighs around 191 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Moto G37?
The Motorola Moto G37's screen size is 6.67 inches.
-
Does Motorola Moto G37 support 5G networks?
Yes, the Motorola Moto G37 supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n26, n28, n38, n40, n41, n71, n75, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Moto G37 have?
Motorola Moto G37 has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.