Lenovo Idea Tab Pro Gen 2
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 specifications
General
| Brand name | Lenovo |
| Model | Idea Tab Pro Gen 2 |
| Model alias | TB390FU (International) |
| Announced | Monday, 02 March 2026 |
| Released | Monday, 02 March 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €550 |
Design
| Height | 296.5 mm (11.67 inch) |
| Width | 191.9 mm (7.56 inch) |
| Thickness | 6.2 mm (0.24 inch) |
| Weight | 598 g (21.09 oz) |
| Build materials | Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Grey, Light Blue, White |
| Design features | magnetic accessory connector pins, Stylus support (Magnetic) |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 13 inch |
| Resolution | 3504 × 2190 pixels |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 318 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 86.1% |
| Peak brightness | 800 cd/m² |
| Screen protection | Mohs level 5 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen Dolby Vision Matte edition paper-like LCD with anti-glare (optional) Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 3.21 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 3.21 GHz – Cortex-X4 3x 3.01 GHz – Cortex-A720 2x 2.8 GHz – Cortex-A720 2x 2.02 GHz – Cortex-A520 |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 825 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 (128GB) UFS 4.0 (256GB/512GB) |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava), with up to 2 major Android upgrades |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP ( Wide angle ) Autofocus (AF) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 10200 mAh |
| Wired charging speed | 45 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| Cellular connectivity | No |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB ports | USB Type-C 3.2 DisplayPort 1.4a USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Dolby Atmos, JBL speakers, Quad Speakers, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Gyroscope Proximity sensor (Accessories only) Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
The price of Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 is €550, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 release date?
The Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 was officially released on Monday, 02 March 2026.
-
Is Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 available in stores?
Yes, Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
The Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 weighs around 598 grams.
-
What is the screen size of the Lenovo Idea Tab Pro Gen 2?
The Lenovo Idea Tab Pro Gen 2's screen size is 13 inches.
-
Does Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 support 5G networks?
No, the Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 have?
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.