Lenovo ThinkTab X11 Gen 1
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 specifications
General
| Brand name | Lenovo |
| Model | ThinkTab X11 Gen 1 |
| Model alias | TB353FU (International) TB353ZU (International) |
| Announced | Monday, 02 March 2026 |
| Released | Wednesday, 01 April 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €500 |
Design
| Height | 257.1 mm (10.12 inch) |
| Width | 168.7 mm (6.64 inch) |
| Thickness | 9.9 mm (0.39 inch) |
| Weight | 650 g (22.93 oz) |
| Colors | Gray |
| Resistance | Dust-tight and water-resistant (submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68 |
| Design features | magnetic accessory connector pins, Stylus Support |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 10.95 inch |
| Resolution | 2560 × 1600 pixels |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 276 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 80.2% |
| Peak brightness | 800 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass, MIL-STD-810H compliant |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 2500 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 2.5 GHz – Cortex-A720 3x 2.4 GHz – Cortex-A720 4x 1.8 GHz – Cortex-A520 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 810 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP ( Wide angle ) Autofocus (AF) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 10200 mAh |
| Removability | Removable |
| Wired charging speed | 45 W |
| Features | Batteryless Mode Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G - cellular model only, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | DisplayPort USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS (Cellular model only) |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Dolby Atmos, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor (Accessories only) Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
The price of Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 is €500, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
The Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 will be released on Wednesday, 01 April 2026.
-
Is Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 available in stores?
No, Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
The Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 weighs around 650 grams.
-
What is the screen size of the Lenovo ThinkTab X11 Gen 1?
The Lenovo ThinkTab X11 Gen 1's screen size is 10.95 inches.
-
Does Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 support 5G networks?
Yes, the Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78.
-
How many cameras does the Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 have?
Lenovo ThinkTab X11 Gen 1 has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.