Ulefone Tab A12 Pro
Ulefone Tab A12 Pro specifications
General
| Brand name | Ulefone |
| Model | Tab A12 Pro |
| Announced | Friday, 01 May 2026 |
| Released | Monday, 01 June 2026 |
| Status | Coming soon |
Design
| Height | 277.8 mm (10.94 inch) |
| Width | 191.5 mm (7.54 inch) |
| Thickness | 7.5 mm (0.30 inch) |
| Weight | 610 g (21.52 oz) |
| Colors | Gray |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 12.2 inch |
| Resolution | 2400 × 1600 pixels |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Pixel density | 236 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 83.3% |
| Peak brightness | 450 cd/m² |
| Screen protection | Mohs level 4 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Unisoc T7300 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2200 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.2 GHz – Cortex-A78 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| GPU | ARM Mali-G57 MP2 @950 MHz |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Wide angle ), 1.12 μm |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1440p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.2 ( Wide angle ), 1.12 μm |
| Video support | Yes |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 9000 mAh |
| Wired charging speed | 18 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Data speed | LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | 103 dB, Quad Speakers, Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor (Accessories only) |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Ulefone Tab A12 Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the expected release date for Ulefone Tab A12 Pro?
The Ulefone Tab A12 Pro will be released on Monday, 01 June 2026.
-
Is Ulefone Tab A12 Pro available in stores?
No, Ulefone Tab A12 Pro is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Ulefone Tab A12 Pro?
The Ulefone Tab A12 Pro weighs around 610 grams.
-
What is the screen size of the Ulefone Tab A12 Pro?
The Ulefone Tab A12 Pro's screen size is 12.2 inches.
-
How many cameras does the Ulefone Tab A12 Pro have?
Ulefone Tab A12 Pro has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.