Ulefone Armor Mini 5
Ulefone Armor Mini 5 specifications
General
| Brand name | Ulefone |
| Model | Armor Mini 5 |
| Announced | Friday, 01 May 2026 |
| Released | Friday, 01 May 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €90 |
Design
| Height | 142 mm (5.59 inch) |
| Width | 62 mm (2.44 inch) |
| Thickness | 16.5 mm (0.65 inch) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colors | Black |
| Resistance | Drop resistance (up to 2m) Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 2m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69K |
Display
| Display type | TFT LCD |
| Display size | 2.8 inch |
| Resolution | 240 × 320 pixels |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Pixel density | 143 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 27.6% |
| Screen protection | MIL-STD-810H compliant |
Hardware
| RAM | 1GB |
| Storage | 8GB |
| Variants | 8GB 1GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDHC |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 0.3 MP |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
Battery
| Capacity | 2500 mAh |
| Wired charging speed | 5 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Data speed | LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | No |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| USB ports | USB Type-C |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | No |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Special features | LED Flashlight MP3/MP4 Player |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Ulefone Armor Mini 5 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Ulefone Armor Mini 5?
The price of Ulefone Armor Mini 5 is €90, and the price may change in the coming days.
-
What is the Ulefone Armor Mini 5 release date?
The Ulefone Armor Mini 5 was officially released on Friday, 01 May 2026.
-
Is Ulefone Armor Mini 5 available in stores?
Yes, Ulefone Armor Mini 5 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Ulefone Armor Mini 5?
The Ulefone Armor Mini 5 weighs around 170 grams.
-
What is the screen size of the Ulefone Armor Mini 5?
The Ulefone Armor Mini 5's screen size is 2.8 inches.
-
Does Ulefone Armor Mini 5 support 5G networks?
No, the Ulefone Armor Mini 5 does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Ulefone Armor Mini 5 have?
Ulefone Armor Mini 5 has Single camera on the back and no camera for selfies.