Samsung Galaxy S21+ 5G
Samsung Galaxy S21+ 5G specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy S21+ 5G |
| Model alias | G996B (International) SM-G996B/DS (International) SM-G996U (United States) SM-G996W (Canada) SM-G9960 (China) SM-G996B (International) SM-G996U1 (International) SM-G996N (International) |
| Announced | Thursday, 14 January 2021 |
| Released | Friday, 29 January 2021 |
| Status | Available |
| Prices | $173.17 £180 €229.51 |
Design
| Height | 161.5 mm (6.36 inch) |
| Width | 75.6 mm (2.98 inch) |
| Thickness | 7.8 mm (0.31 inch) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build materials | Back: Gorilla Glass Victus Frame: Aluminum Front: Gorilla Glass Victus |
| Colors | Black, Gold, Pink, Red, Silver, Violet |
| Resistance | Dust-tight and water-resistant (submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68 |
Display
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Display size | 6.7 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 394 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 88.3% |
| Peak brightness | 1300 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 (United States) Qualcomm Snapdragon 888 (China) Samsung Exynos 2100 (International) |
| CPU cores | 8 (United States) 8 (China) 8 (International) |
| CPU technology | 5 nm (United States) 5 nm (China) 5 nm (International) |
| CPU max speed | 2.84 GHz (United States) 2.84 GHz (China) 2.91 GHz (International) |
| CPU architecture | 64-bit (United States) 64-bit (China) 64-bit (International) |
| Microarchitecture | 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (United States) 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (China) 1x 2.91 GHz – Cortex-X1 3x 2.81 GHz – Cortex-A78 4x 2.2 GHz – Cortex-A55 (International) |
| Memory type | LPDDR5 (United States) LPDDR5 (China) LPDDR5 (International) |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 (United States) Qualcomm Adreno 660 (China) ARM Mali-G78 MP14 (International) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake), with up to 4 major Android upgrades |
| User interface | Samsung One UI 7 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 12 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Wide angle ), 1.8 μm, 1/1.76" Sensor size Dual-Pixel PDAF Optical Image Stabilization (OIS) Super Steady Video 64 MP, ƒ/2.0, 29 mm ( Telephoto ), 0.8 μm, x1.1 Optical zoom, 1/1.72" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultra-wide angle ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Auto-HDR Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 24 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Video features | Gyro-EIS, HDR10+, Stereo Sound Rec |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Wide angle ), 1.22 μm, 1/3.24" Sensor size Dual-Pixel PDAF |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4800 mAh |
| Wired charging speed | 25 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
| Features | Qi wireless charging Reverse wireless charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G (5+ Gbps DL), LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | High-bitrate audio support, Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor Ultrasonic under-display fingerprint sensor |
| Special features | Samsung DeX Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support USB Power Delivery 3.0 |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy S21+ 5G reviews
Video reviews
Samsung Galaxy S21+ 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy S21+ 5G?
The price of Samsung Galaxy S21+ 5G is $173.17, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy S21+ 5G release date?
The Samsung Galaxy S21+ 5G was officially released on Friday, 29 January 2021.
-
Is Samsung Galaxy S21+ 5G available in stores?
Yes, Samsung Galaxy S21+ 5G is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy S21+ 5G?
The Samsung Galaxy S21+ 5G weighs around 200 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy S21+ 5G?
The Samsung Galaxy S21+ 5G's screen size is 6.7 inches.
-
Does Samsung Galaxy S21+ 5G support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy S21+ 5G supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n260, n261.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy S21+ 5G have?
Samsung Galaxy S21+ 5G has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.