OnePlus 9
OnePlus 9 specifications
General
| Brand name | OnePlus |
| Model | 9 |
| Model alias | LE2113 (International) LE2111 (International) LE2110 (International) LE2117 (International) LE2115 (International) |
| Announced | Tuesday, 23 March 2021 |
| Released | Friday, 26 March 2021 |
| Status | Available |
| Prices | €123.27 $179 £240 |
Design
| Height | 160 mm (6.30 inch) |
| Width | 74.2 mm (2.92 inch) |
| Thickness | 8.7 mm (0.34 inch) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Resistance certification | IP68 |
Display
| Display size | 6.55 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 402 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.6% |
| Peak brightness | 1100 cd/m² |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 5 nm |
| CPU max speed | 2.84 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 2.84 GHz – Cortex-X1 3x 2.42 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 660 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake), Upgradable to Android 13 (Tiramisu) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 48 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/1.43" Sensor size 50 MP, ƒ/2.2, 14 mm ( Ultra-wide angle ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensor size 2 MP, ƒ/2.4 ( Monochrome ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.4 ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/3.06" Sensor size |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wired charging speed | 65 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 / 1800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b30 (2300), b32 (1500), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 3.1 USB On-The-Go |
| GPS support | Yes |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| FM radio | No |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
OnePlus 9 reviews
Video reviews
OnePlus 9 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of OnePlus 9?
The price of OnePlus 9 is $179, and the price may change in the coming days.
-
What is the OnePlus 9 release date?
The OnePlus 9 was officially released on Friday, 26 March 2021.
-
Is OnePlus 9 available in stores?
Yes, OnePlus 9 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the OnePlus 9?
The OnePlus 9 weighs around 192 grams.
-
What is the screen size of the OnePlus 9?
The OnePlus 9's screen size is 6.55 inches.
-
Does OnePlus 9 support 5G networks?
Yes, the OnePlus 9 supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79.
-
How many cameras does the OnePlus 9 have?
OnePlus 9 has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.