Realme Narzo 70 Pro
Realme Narzo 70 Pro specifications
General
| Brand name | Realme |
| Model | Narzo 70 Pro |
| Model alias | RMX3868 (International) |
| Announced | Tuesday, 19 March 2024 |
| Released | Tuesday, 19 March 2024 |
| Status | Available |
| Prices | €220 |
Design
| Height | 163 mm (6.42 inch) |
| Width | 75.5 mm (2.97 inch) |
| Thickness | 8 mm (0.31 inch) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build materials | Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Gold, Green |
| Resistance | Dust resistant Water-resistant (against water splashes) |
| Resistance certification | IP54 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.67 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 395 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.3% |
| Peak brightness | 2000 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2600 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.6 GHz – Cortex-A78 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 14 (Upside Down Cake) |
| User interface | Realme UI 5.0 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Wide angle ), 1/1.56" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 16 mm, 112° ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensor size 2 MP ( Macro ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.5, 24 mm ( Wide angle ), 1/3.0" Sensor size |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 67 W |
| Features | Wired charging from 0-50% in 19 minutes (as advertised) |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b28 (700), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28 (700), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | 24-bit/192kHz High-Resolution audio, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Optical under-display fingerprint sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Realme Narzo 70 Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Realme Narzo 70 Pro?
The price of Realme Narzo 70 Pro is €220, and the price may change in the coming days.
-
What is the Realme Narzo 70 Pro release date?
The Realme Narzo 70 Pro was officially released on Tuesday, 19 March 2024.
-
Is Realme Narzo 70 Pro available in stores?
Yes, Realme Narzo 70 Pro is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Realme Narzo 70 Pro?
The Realme Narzo 70 Pro weighs around 195 grams.
-
What is the screen size of the Realme Narzo 70 Pro?
The Realme Narzo 70 Pro's screen size is 6.67 inches.
-
Does Realme Narzo 70 Pro support 5G networks?
Yes, the Realme Narzo 70 Pro supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n8, n28, n40, n41, n77, n78.
-
How many cameras does the Realme Narzo 70 Pro have?
Realme Narzo 70 Pro has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.