Lava Blaze Curve
Lava Blaze Curve specifications
General
| Brand name | Lava |
| Model | Blaze Curve |
| Announced | Tuesday, 05 March 2024 |
| Released | Monday, 11 March 2024 |
| Status | Available |
| Prices | €200 |
Design
| Height | 161.8 mm (6.37 inch) |
| Width | 74 mm (2.91 inch) |
| Thickness | 8.8 mm (0.35 inch) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Build materials | Back: Gorilla Glass 3 Front: DragonTrail Star 2 |
| Colors | Black, Green |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.67 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 395 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 89.7% |
| Peak brightness | 800 cd/m² |
| Screen protection | DragonTrail Star 2 glass |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2600 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.6 GHz – Cortex-A78 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 13 (Tiramisu), Planned upgrade to Android 14 (Upside Down Cake) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 64 MP ( Wide angle ) PDAF 8 MP ( Ultra-wide angle ) 2 MP ( Macro ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 33 W |
| Features | Wired charging from 0-50% in 30 minutes (as advertised) |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28 (700), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Optical under-display fingerprint sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lava Blaze Curve pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lava Blaze Curve?
The price of Lava Blaze Curve is €200, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lava Blaze Curve release date?
The Lava Blaze Curve was officially released on Monday, 11 March 2024.
-
Is Lava Blaze Curve available in stores?
Yes, Lava Blaze Curve is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Lava Blaze Curve?
The Lava Blaze Curve weighs around 189 grams.
-
What is the screen size of the Lava Blaze Curve?
The Lava Blaze Curve's screen size is 6.67 inches.
-
Does Lava Blaze Curve support 5G networks?
Yes, the Lava Blaze Curve supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n8, n28, n41, n77, n78.
-
How many cameras does the Lava Blaze Curve have?
Lava Blaze Curve has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.