Nothing Phone (4a)
Nothing Phone (4a) specifications
General
| Brand name | Nothing |
| Model | Phone (4a) |
| Model alias | A069 (International) |
| Announced | Thursday, 05 March 2026 |
| Released | Thursday, 05 March 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €389 £379 ₹31,449 |
Design
| Height | 164 mm (6.46 inch) |
| Width | 77.6 mm (3.06 inch) |
| Thickness | 8.6 mm (0.34 inch) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Build materials | Back: Glass Frame: Plastic Front: Gorilla Glass 7i |
| Colors | Black, Blue, Pink, White |
| Resistance | Dust-tight and water-resistant (against water splashes) Manufacturer-rated water-resistant (up to 25cm for 20 min) |
| Resistance certification | IP64 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.78 inch |
| Resolution | 1224 × 2720 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 440 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.2% |
| Peak brightness | 4500 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | 1 billion colors 2160Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display Ultra HDR image support |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 2700 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 2.7 GHz – Kryo Prime (Cortex-A720) 3x 2.4 GHz – Kryo Gold (Cortex-A720) 4x 1.8 GHz – Kryo Silver (Cortex-A520) |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 810 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava), with up to 3 major Android upgrades |
| User interface | Nothing OS 4.1 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.9, 24 mm ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/1.57" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.9, 80 mm ( Periscope telephoto ), 0.64 μm, x3.5 Optical zoom, 1/2.75" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 15 mm, 120° ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Panorama Ultra XDR |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Video features | Dolby Vision HDR, Gyro-EIS, Optical Image Stabilization (OIS) |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.2, 22 mm ( Wide angle ), 0.64 μm, 1/3.42" Sensor size |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5080 mAh (International) 5400 mAh (India) |
| Wired charging speed | 50 W |
| Features | Reverse wired charging Wired charging from 0-100% in 64 minutes (as advertised) Wired charging from 0-50% in 22 minutes (as advertised) |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Optical under-display fingerprint sensor Proximity sensor |
| Special features | 63 mini-LEDs, 6 individually addressable zones |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Nothing Phone (4a) pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Nothing Phone (4a)?
The price of Nothing Phone (4a) is £379, and the price may change in the coming days.
-
What is the Nothing Phone (4a) release date?
The Nothing Phone (4a) was officially released on Thursday, 05 March 2026.
-
Is Nothing Phone (4a) available in stores?
Yes, Nothing Phone (4a) is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Nothing Phone (4a)?
The Nothing Phone (4a) weighs around 204 grams.
-
What is the screen size of the Nothing Phone (4a)?
The Nothing Phone (4a)'s screen size is 6.78 inches.
-
Does Nothing Phone (4a) support 5G networks?
Yes, the Nothing Phone (4a) supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78.
-
How many cameras does the Nothing Phone (4a) have?
Nothing Phone (4a) has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.