Motorola Razr 70 Ultra
Motorola Razr 70 Ultra specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Razr 70 Ultra |
| Announced | Wednesday, 29 April 2026 |
| Released | Wednesday, 29 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €1,390 |
Design
| Height | 171.5 mm (6.75 inch) |
| Width | 74 mm (2.91 inch) |
| Thickness | 7.2 mm (0.28 inch) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build materials | Frame: Aluminum Front: Gorilla Glass Ceramic (Folded) Front: Plastic (Unfolded) |
| Colors | Brown, Purple |
| Resistance certification | IP48 |
Display
| Display type | Foldable LTPO AMOLED |
| Display size | 7 inch |
| Resolution | 1224 × 2992 pixels |
| Refresh rate | 165 Hz |
| Pixel density | 462 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.3% |
| Peak brightness | 5000 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Ceramic |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen Dolby Vision HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4320 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 4.32 GHz – Oryon V2 Phoenix L 6x 3.53 GHz – Oryon V2 Phoenix M |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 (1100 MHz) |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
| Variants | 512GB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ), 2.0 μm, 1/1.56" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultra-wide angle ), 1.2 μm, 1/2.93" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 30 fps 2160p @ 30/60/120 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 50 MP, ƒ/2.0 ( Wide angle ), 1.28 μm |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 68 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 30 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Tri-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Razr 70 Ultra pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Razr 70 Ultra?
The price of Motorola Razr 70 Ultra is €1,390, and the price may change in the coming days.
-
What is the Motorola Razr 70 Ultra release date?
The Motorola Razr 70 Ultra was officially released on Wednesday, 29 April 2026.
-
Is Motorola Razr 70 Ultra available in stores?
Yes, Motorola Razr 70 Ultra is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Motorola Razr 70 Ultra?
The Motorola Razr 70 Ultra weighs around 199 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Razr 70 Ultra?
The Motorola Razr 70 Ultra's screen size is 7 inches.
-
Does Motorola Razr 70 Ultra support 5G networks?
Yes, the Motorola Razr 70 Ultra supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Razr 70 Ultra have?
Motorola Razr 70 Ultra has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.