Motorola Razr 70
Motorola Razr 70 specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Razr 70 |
| Announced | Wednesday, 29 April 2026 |
| Released | Wednesday, 29 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €920 |
Design
| Height | 171.3 mm (6.74 inch) |
| Width | 74 mm (2.91 inch) |
| Thickness | 7.3 mm (0.29 inch) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build materials | Frame: Aluminum Front: Plastic (Unfolded) |
| Colors | Green, Grey, Pink, White |
| Resistance | Water-resistant (up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP48 |
Display
| Display type | Foldable LTPO AMOLED |
| Display size | 6.9 inch |
| Resolution | 1080 × 2640 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 413 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 84.9% |
| Peak brightness | 3000 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus, MIL-STD-810H compliant |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen Dolby Vision HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 2600 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.6 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.7 ( Wide angle ), 0.8 μm, 1/1.95" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) 50 MP, ƒ/2.0, 122° ( Ultra-wide angle ), 1.28 μm, 1/2.76" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.4 ( Wide angle ), 0.7 μm, 1/3.14" Sensor size |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 4800 mAh |
| Wired charging speed | 30 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n12 (700), n14 (700), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n29 (700), n30 (2300), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n70 (2000), n71 (600), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Dolby Atmos, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Razr 70 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Razr 70?
The price of Motorola Razr 70 is €920, and the price may change in the coming days.
-
What is the Motorola Razr 70 release date?
The Motorola Razr 70 was officially released on Wednesday, 29 April 2026.
-
Is Motorola Razr 70 available in stores?
Yes, Motorola Razr 70 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Motorola Razr 70?
The Motorola Razr 70 weighs around 188 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Razr 70?
The Motorola Razr 70's screen size is 6.9 inches.
-
Does Motorola Razr 70 support 5G networks?
Yes, the Motorola Razr 70 supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78.
-
How many cameras does the Motorola Razr 70 have?
Motorola Razr 70 has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.