Motorola Moto Pad (2026)
Motorola Moto Pad (2026) specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Moto Pad (2026) |
| Announced | Tuesday, 07 April 2026 |
| Released | Thursday, 30 April 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €250 |
Design
| Height | 254.6 mm (10.02 inch) |
| Width | 166.2 mm (6.54 inch) |
| Thickness | 7 mm (0.28 inch) |
| Weight | 480 g (16.93 oz) |
| Build materials | Back: Aluminum Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Green |
| Resistance | Splash resistant |
| Design features | Stylus Support |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 11 inch |
| Resolution | 1600 × 2560 pixels |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 274 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 82.9% |
| Peak brightness | 500 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.4 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.4 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 128GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP ( Wide angle ) Autofocus (AF) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP ( Wide angle ) |
| Video support | Yes |
Battery
| Capacity | 7040 mAh |
| Wired charging speed | 20 W |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b2 (1900), b4 (1700), b5 (850), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b25 (1900), b26 (850), b29 (700), b30 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n2 (1900), n5 (850), n12 (700), n14 (700), n25 (1900), n30 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n71 (600), n77 (3700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Dolby Atmos, Quad Speakers, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor (Accessories only) |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Moto Pad (2026) pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Moto Pad (2026)?
The price of Motorola Moto Pad (2026) is €250, and the price may change in the coming days.
-
What is the Motorola Moto Pad (2026) release date?
The Motorola Moto Pad (2026) was officially released on Thursday, 30 April 2026.
-
Is Motorola Moto Pad (2026) available in stores?
Yes, Motorola Moto Pad (2026) is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Motorola Moto Pad (2026)?
The Motorola Moto Pad (2026) weighs around 480 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Moto Pad (2026)?
The Motorola Moto Pad (2026)'s screen size is 11 inches.
-
Does Motorola Moto Pad (2026) support 5G networks?
Yes, the Motorola Moto Pad (2026) supports 5G networks on bands n2, n5, n12, n14, n25, n30, n41, n48, n66, n71, n77.
-
How many cameras does the Motorola Moto Pad (2026) have?
Motorola Moto Pad (2026) has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.