Lenovo Tab M8 (HD)
Lenovo Tab M8 (HD) specifications
General
| Brand name | Lenovo |
| Model | Tab M8 (HD) |
| Model alias | TB-8505X (International) TB-8505F (International) TB-8505FS (International) |
| Announced | Tuesday, 01 October 2019 |
| Released | Tuesday, 01 October 2019 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €140 |
Design
| Height | 199.1 mm (7.84 inch) |
| Width | 121.8 mm (4.80 inch) |
| Thickness | 8.2 mm (0.32 inch) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| Build materials | Back: Aluminum Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Iron Grey Color, Platinum Grey Color |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 8 inch |
| Resolution | 800 × 1280 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 189 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 76.5% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio A22 |
| CPU cores | 4 |
| CPU technology | 16 nm |
| CPU max speed | 2.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR |
| RAM | 2GB, 3GB |
| Storage | 16GB, 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 16GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP Auto Flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 2 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 720p |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removability | Non-removable |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE - cellular model only, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b19 (800), b20 (800), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS, BDS, GLONASS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lenovo Tab M8 (HD) reviews
Video reviews
Lenovo Tab M8 (HD) pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lenovo Tab M8 (HD)?
The price of Lenovo Tab M8 (HD) is €140, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lenovo Tab M8 (HD) release date?
The Lenovo Tab M8 (HD) was officially released on Tuesday, 01 October 2019.
-
Is Lenovo Tab M8 (HD) available in stores?
No, Lenovo Tab M8 (HD) is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Lenovo Tab M8 (HD)?
The Lenovo Tab M8 (HD) weighs around 305 grams.
-
What is the screen size of the Lenovo Tab M8 (HD)?
The Lenovo Tab M8 (HD)'s screen size is 8 inches.
-
How many cameras does the Lenovo Tab M8 (HD) have?
Lenovo Tab M8 (HD) has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.