Motorola Tab G20
Motorola Tab G20 specifications
General
| Brand name | Motorola |
| Model | Tab G20 |
| Announced | Thursday, 30 September 2021 |
| Released | Saturday, 02 October 2021 |
| Status | Available |
| Prices | €130 |
Design
| Height | 199.1 mm (7.84 inch) |
| Width | 121.8 mm (4.80 inch) |
| Thickness | 8.2 mm (0.32 inch) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| Build materials | Back: Aluminum Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Platinum Grey Color |
Display
| Display type | TDDI IPS LCD |
| Display size | 8 inch |
| Resolution | 800 × 1280 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 189 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 76.5% |
| Peak brightness | 350 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio P22T |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 12 nm |
| CPU max speed | 2.3 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.3 GHz – Cortex-A53 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 32GB 3GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP Auto Flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 2 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 720p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5100 mAh |
| Wired charging speed | 10 W |
Network
| Cellular connectivity | No |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS, GLONASS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Motorola Tab G20 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Motorola Tab G20?
The price of Motorola Tab G20 is €130, and the price may change in the coming days.
-
What is the Motorola Tab G20 release date?
The Motorola Tab G20 was officially released on Saturday, 02 October 2021.
-
Is Motorola Tab G20 available in stores?
Yes, Motorola Tab G20 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Motorola Tab G20?
The Motorola Tab G20 weighs around 305 grams.
-
What is the screen size of the Motorola Tab G20?
The Motorola Tab G20's screen size is 8 inches.
-
Does Motorola Tab G20 support 5G networks?
No, the Motorola Tab G20 does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Motorola Tab G20 have?
Motorola Tab G20 has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.