Lava Blaze Nxt
Lava Blaze Nxt specifications
General
| Brand name | Lava |
| Model | Blaze Nxt |
| Announced | Friday, 25 November 2022 |
| Released | Friday, 02 December 2022 |
| Status | Available |
| Prices | €110 |
Design
| Height | 164.8 mm (6.49 inch) |
| Width | 76.3 mm (3.00 inch) |
| Thickness | 8.9 mm (0.35 inch) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Colors | Glass Blue color, Glass Green color, Glass Red color |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.52 inch |
| Resolution | 720 × 1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 269 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 81.6% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio G37 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 12 nm |
| CPU max speed | 2.3 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.3 GHz – Cortex-A53 4x 1.8 GHz – Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 64GB 4GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 12 (Snow Cone) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 13 MP ( Wide angle ) Autofocus (AF) 2 MP |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP |
| Video support | Yes |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 10 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 900 / 1800 MHz |
| 3G bands | HSPA: 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Fingerprint Sensor Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Lava Blaze Nxt pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Lava Blaze Nxt?
The price of Lava Blaze Nxt is €110, and the price may change in the coming days.
-
What is the Lava Blaze Nxt release date?
The Lava Blaze Nxt was officially released on Friday, 02 December 2022.
-
Is Lava Blaze Nxt available in stores?
Yes, Lava Blaze Nxt is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Lava Blaze Nxt?
The Lava Blaze Nxt weighs around 203 grams.
-
What is the screen size of the Lava Blaze Nxt?
The Lava Blaze Nxt's screen size is 6.52 inches.
-
Does Lava Blaze Nxt support 5G networks?
No, the Lava Blaze Nxt does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Lava Blaze Nxt have?
Lava Blaze Nxt has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.