Honor 600e
Honor 600e specifications
General
| Brand name | Honor |
| Model | 600e |
| Model alias | LNA-NX3 (International) |
| Announced | Friday, 01 May 2026 |
| Released | Friday, 01 May 2026 |
| Status | Available |
| Prices | €510 |
Design
| Height | 157.4 mm (6.20 inch) |
| Width | 75.4 mm (2.97 inch) |
| Thickness | 7.3 mm (0.29 inch) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build materials | Back: Glass Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Gold, Gray, Green |
| Resistance | Dust-tight and water-resistant (high pressure water jets) |
| Resistance certification | IP66 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.6 inch |
| Resolution | 1200 × 2600 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 434 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 90.1% |
| Peak brightness | 6500 cd/m² |
| Screen protection | Aluminosilicate Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors 3840Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 7100 Elite |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2400 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | ARM Mali-G610 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Variants | 512GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
| User interface | MagicOS 10 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 108 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ), 1/1.67" Sensor size PDAF 5 MP, ƒ/2.2 ( Ultra-wide angle ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.5 ( Wide angle ) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 6520 mAh |
| Wired charging speed | 45 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Optical under-display fingerprint sensor Proximity sensor (ultrasonic) |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Honor 600e pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Honor 600e?
The price of Honor 600e is €510, and the price may change in the coming days.
-
What is the Honor 600e release date?
The Honor 600e was officially released on Friday, 01 May 2026.
-
Is Honor 600e available in stores?
Yes, Honor 600e is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Honor 600e?
The Honor 600e weighs around 180 grams.
-
What is the screen size of the Honor 600e?
The Honor 600e's screen size is 6.6 inches.
-
Does Honor 600e support 5G networks?
Yes, the Honor 600e supports 5G networks on bands n1, n2.
-
How many cameras does the Honor 600e have?
Honor 600e has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.