Vivo Y600 Turbo
Vivo Y600 Turbo specifications
General
| Brand name | Vivo |
| Model | Y600 Turbo |
| Model alias | V2553A (International) |
| Announced | Monday, 25 May 2026 |
| Released | Wednesday, 27 May 2026 |
| Status | Coming soon |
| Prices | €290 |
Design
| Height | 163.7 mm (6.44 inch) |
| Width | 76.2 mm (3.00 inch) |
| Thickness | 8.3 mm (0.33 inch) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Blue, Gold, White |
| Resistance | Dust and water-resistant (withstands high-pressure water jets; submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68, IP69 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.83 inch |
| Resolution | 1260 × 2800 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 450 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 90.3% |
| Peak brightness | 5000 cd/m² |
| Screen protection | Drop resistant (up to 1.2m) |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors 4320Hz PWM Dimming Capacitive Touchscreen HDR Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 2700 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 2.7 GHz – Kryo Prime (Cortex-A720) 3x 2.4 GHz – Kryo Gold (Cortex-A720) 4x 1.8 GHz – Kryo Silver (Cortex-A520) |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 810 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava) |
| User interface | OriginOS 6 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ) PDAF 2 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/2.1 ( Wide angle ) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 9020 mAh |
| Wired charging speed | 90 W |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b8 (900), b19 (800), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n8 (900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS (B1I & B1C & B2a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), QZSS (L1 & L5) |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Optical under-display fingerprint sensor Proximity sensor |
| Special features | Programmable Power Supply (PPS) Universal Fast Charging Specification (UFCS) USB Power Delivery |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Vivo Y600 Turbo pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Vivo Y600 Turbo?
The price of Vivo Y600 Turbo is €290, and the price may change in the coming days.
-
What is the expected release date for Vivo Y600 Turbo?
The Vivo Y600 Turbo will be released on Wednesday, 27 May 2026.
-
Is Vivo Y600 Turbo available in stores?
No, Vivo Y600 Turbo is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Vivo Y600 Turbo?
The Vivo Y600 Turbo weighs around 215 grams.
-
What is the screen size of the Vivo Y600 Turbo?
The Vivo Y600 Turbo's screen size is 6.83 inches.
-
Does Vivo Y600 Turbo support 5G networks?
Yes, the Vivo Y600 Turbo supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n77, n78.
-
How many cameras does the Vivo Y600 Turbo have?
Vivo Y600 Turbo has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.