Tecno Pouvoir 4 Pro
Tecno Pouvoir 4 Pro specifications
General
| Brand name | Tecno |
| Model | Pouvoir 4 Pro |
| Announced | Thursday, 23 July 2020 |
| Released | Thursday, 23 July 2020 |
| Status | Discontinued |
Design
| Height | 174.9 mm (6.89 inch) |
| Width | 79.6 mm (3.13 inch) |
| Thickness | 9.2 mm (0.36 inch) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Fascinating Purple, Ice Jadeite Color, Misty Grey Color |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 7 inch |
| Resolution | 720 × 1640 pixels |
| Pixel density | 256 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 83.6% |
| Peak brightness | 480 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio P22 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 12 nm |
| CPU max speed | 2.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.0 GHz – Cortex-A53 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Variants | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 10 (Quince Tart) |
| User interface | HIOS 6.0 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 16 MP, ƒ/1.9 ( Wide angle ) Auto Flash 5 MP ( Macro ) 0.08 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Quad-LED flash |
| Features | Continuous shooting mode Exposure Compensation Face Detection High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.0, 27 mm ( Wide angle ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
| Wired charging speed | 18 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n |
| Wi-Fi features | Dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Fingerprint Sensor Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Tecno Pouvoir 4 Pro reviews
Video reviews
Tecno Pouvoir 4 Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the Tecno Pouvoir 4 Pro release date?
The Tecno Pouvoir 4 Pro was officially released on Thursday, 23 July 2020.
-
Is Tecno Pouvoir 4 Pro available in stores?
No, Tecno Pouvoir 4 Pro is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the screen size of the Tecno Pouvoir 4 Pro?
The Tecno Pouvoir 4 Pro's screen size is 7 inches.
-
Does Tecno Pouvoir 4 Pro support 5G networks?
No, the Tecno Pouvoir 4 Pro does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Tecno Pouvoir 4 Pro have?
Tecno Pouvoir 4 Pro has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.