Tecno Pop 5X
Tecno Pop 5X specifications
General
| Brand name | Tecno |
| Model | Pop 5X |
| Announced | Thursday, 27 January 2022 |
| Released | Thursday, 27 January 2022 |
| Status | Available |
| Prices | €70 |
Design
| Height | 166 mm (6.54 inch) |
| Width | 75.9 mm (2.99 inch) |
| Thickness | 8.5 mm (0.33 inch) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Cosmic Shine, Crystal Blue, Dazzle Black |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.52 inch |
| Resolution | 720 × 1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 269 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 81.5% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Unisoc SC9832E |
| CPU cores | 4 |
| CPU technology | 28 nm |
| CPU max speed | 1400 MHz |
| Microarchitecture | 4x 1.4 GHz – Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR3 |
| GPU | ARM Mali-T820 MP1 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 32GB 2GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 10 (Quince Tart) |
| User interface | HIOS |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.0 |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4000 mAh |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Fingerprint Sensor Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Tecno Pop 5X pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Tecno Pop 5X?
The price of Tecno Pop 5X is €70, and the price may change in the coming days.
-
What is the Tecno Pop 5X release date?
The Tecno Pop 5X was officially released on Thursday, 27 January 2022.
-
Is Tecno Pop 5X available in stores?
Yes, Tecno Pop 5X is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Tecno Pop 5X?
The Tecno Pop 5X weighs around 150 grams.
-
What is the screen size of the Tecno Pop 5X?
The Tecno Pop 5X's screen size is 6.52 inches.
-
Does Tecno Pop 5X support 5G networks?
No, the Tecno Pop 5X does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Tecno Pop 5X have?
Tecno Pop 5X has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.