Tecno Camon 30 5G
Tecno Camon 30 5G specifications
General
| Brand name | Tecno |
| Model | Camon 30 5G |
| Model alias | CL7 (International) CL7k (International) |
| Announced | Tuesday, 27 February 2024 |
| Released | Tuesday, 02 April 2024 |
| Status | Available |
| Prices | ₹19,999 |
Design
| Height | 165.4 mm (6.51 inch) |
| Width | 75.9 mm (2.99 inch) |
| Thickness | 7.8 mm (0.31 inch) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Build materials | Back: Glass or silicone polymer (eco leather) Front: Glass |
| Colors | Black, Green, White |
| Resistance | Dust resistant Water-resistant (against water splashes) |
| Resistance certification | IP54 |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.78 inch |
| Resolution | 1080 × 2436 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 393 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.5% |
| Touchscreen | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 7020 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.2 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.2 GHz – Cortex-A78 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Variants | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM 512GB 12GB RAM |
Software
| Operating system | Android 14 (Upside Down Cake), with up to 2 major Android upgrades |
| User interface | HIOS 14 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.9 ( Wide angle ), 1/1.57" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 2 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 50 MP ( Wide angle ) Autofocus (AF) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Video support | Yes |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 70 W |
| Features | Wired charging from 0-100% in 45 minutes (as advertised) |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Dolby Atmos, Dual speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Optical under-display fingerprint sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Tecno Camon 30 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Tecno Camon 30 5G?
The price of Tecno Camon 30 5G is ₹19,999, and the price may change in the coming days.
-
What is the Tecno Camon 30 5G release date?
The Tecno Camon 30 5G was officially released on Tuesday, 02 April 2024.
-
Is Tecno Camon 30 5G available in stores?
Yes, Tecno Camon 30 5G is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Tecno Camon 30 5G?
The Tecno Camon 30 5G weighs around 199 grams.
-
What is the screen size of the Tecno Camon 30 5G?
The Tecno Camon 30 5G's screen size is 6.78 inches.
-
Does Tecno Camon 30 5G support 5G networks?
Yes, the Tecno Camon 30 5G supports 5G networks on bands n1, n2.
-
How many cameras does the Tecno Camon 30 5G have?
Tecno Camon 30 5G has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.