Tecno Camon 15 Air
Tecno Camon 15 Air specifications
General
| Brand name | Tecno |
| Model | Camon 15 Air |
| Model alias | CD6 (International) CD6S (International) |
| Announced | Monday, 13 April 2020 |
| Released | Monday, 13 April 2020 |
| Status | Discontinued |
Design
| Height | 164.5 mm (6.48 inch) |
| Width | 76.5 mm (3.01 inch) |
| Thickness | 9 mm (0.35 inch) |
| Build materials | Back: Plastic Frame: Plastic Front: Gorilla Glass 3 |
| Colors | Ice lake Blue, Malachite Blue, Misty Gray Color |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.6 inch |
| Resolution | 720 × 1600 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 266 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 83.6% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio P22 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 12 nm |
| CPU max speed | 2.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.0 GHz – Cortex-A53 4x 1.5 GHz – Cortex-A53 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 64GB 3GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 10 (Quince Tart) |
| User interface | HIOS 6.0 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 48 MP, ƒ/1.8 PDAF 2 MP ( Macro ) 0.08 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Quad-LED flash |
| Features | Exposure Compensation Face detection Geotagging High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/2.0 ( Wide angle ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b20 (800), b28 (700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | Micro-USB 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Fingerprint Sensor Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Tecno Camon 15 Air reviews
Video reviews
Tecno Camon 15 Air pictures
Frequently asked questions
-
What is the Tecno Camon 15 Air release date?
The Tecno Camon 15 Air was officially released on Monday, 13 April 2020.
-
Is Tecno Camon 15 Air available in stores?
No, Tecno Camon 15 Air is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the screen size of the Tecno Camon 15 Air?
The Tecno Camon 15 Air's screen size is 6.6 inches.
-
Does Tecno Camon 15 Air support 5G networks?
No, the Tecno Camon 15 Air does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Tecno Camon 15 Air have?
Tecno Camon 15 Air has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.