TCL Tab 10L
TCL Tab 10L specifications
General
| Brand name | TCL |
| Model | Tab 10L |
| Model alias | 8491X (International) |
| Announced | Tuesday, 04 January 2022 |
| Status | Available |
| Prices | ₹7,299 |
Design
| Height | 243.2 mm (9.57 inch) |
| Width | 158.2 mm (6.23 inch) |
| Thickness | 9.2 mm (0.36 inch) |
| Weight | 426 g (15.03 oz) |
| Colors | Prime Black |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 10.1 inch |
| Resolution | 800 × 1280 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 149 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 76.9% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek MT8167 |
| CPU cores | 4 |
| CPU technology | 28 nm |
| CPU max speed | 1.5 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A35 |
| Memory type | LPDDR4 |
| GPU | IMG PowerVR GE8300 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 32GB 2GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 2 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 720p |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 2 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 720p |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4080 mAh |
Network
| Cellular connectivity | No |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 4 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/b/g/n |
| Wi-Fi features | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | No |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Dual speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
TCL Tab 10L pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of TCL Tab 10L?
The price of TCL Tab 10L is ₹7,299, and the price may change in the coming days.
-
Is TCL Tab 10L available in stores?
Yes, TCL Tab 10L is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the TCL Tab 10L?
The TCL Tab 10L weighs around 426 grams.
-
What is the screen size of the TCL Tab 10L?
The TCL Tab 10L's screen size is 10.1 inches.
-
How many cameras does the TCL Tab 10L have?
TCL Tab 10L has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.