TCL 10 TabMid
TCL 10 TabMid specifications
General
| Brand name | TCL |
| Model | 10 TabMid |
| Announced | Tuesday, 01 September 2020 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €230 |
Design
| Height | 209.4 mm (8.24 inch) |
| Width | 125.2 mm (4.93 inch) |
| Thickness | 8.6 mm (0.34 inch) |
| Weight | 325 g (11.46 oz) |
| Colors | Prime Black |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 8 inch |
| Resolution | 1200 × 1920 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 283 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 70.8% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 665 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 11 nm |
| CPU max speed | 2.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.0 GHz – Kryo 260 Gold (Cortex-A73) 4x 1.8 GHz – Kryo 260 Silver (Cortex-A53) |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
| Variants | 32GB 3GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 10 (Quince Tart) |
| User interface | TCL UI |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.0 ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Digital Zoom |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.4 ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/5.0" Sensor size |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5500 mAh |
| Wired charging speed | 18 W |
| Fast charging support | Yes |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE Cat4 150/50 Mbps, HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
TCL 10 TabMid pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of TCL 10 TabMid?
The price of TCL 10 TabMid is €230, and the price may change in the coming days.
-
Is TCL 10 TabMid available in stores?
No, TCL 10 TabMid is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the TCL 10 TabMid?
The TCL 10 TabMid weighs around 325 grams.
-
What is the screen size of the TCL 10 TabMid?
The TCL 10 TabMid's screen size is 8 inches.
-
How many cameras does the TCL 10 TabMid have?
TCL 10 TabMid has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.