Samsung Galaxy Z Fold2 5G
Samsung Galaxy Z Fold2 5G specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold2 5G |
| Model alias | SM-F916B (International) SM-F916U (International) SM-F916U1 (International) SM-F916N (International) SM-F9160 (International) SM-F916W (International) SCG05 (International) |
| Announced | Wednesday, 05 August 2020 |
| Released | Friday, 18 September 2020 |
| Status | Available |
| Prices | €960 |
Design
| Height | 159.2 mm (6.27 inch) |
| Width | 128.2 mm (5.05 inch) |
| Thickness | 6.9 mm (0.27 inch) |
| Weight | 282 g (9.95 oz) |
| Build materials | Back: Glass Frame: Aluminum Front: Glass |
| Colors | Aston Martin Racing Edition, Mystic Black Color, Mystic Bronze, Thom Browne Edition |
Display
| Display type | Foldable Dynamic AMOLED 2X |
| Display size | 7.6 inch |
| Resolution | 1768 × 2208 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 373 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 88.6% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865+ |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 7 nm |
| CPU max speed | 3.1 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 3.1 GHz – Cortex-A77 3x 2.42 GHz – Cortex-A77 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 650 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 10 (Quince Tart), Upgradable to Android 13 (Tiramisu) |
| User interface | Samsung One UI 5.1.1 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 12 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Wide angle ), 1.8 μm, 1/1.76" Sensor size Dual-Pixel PDAF Optical Image Stabilization (OIS) 12 MP, ƒ/2.4, 52 mm ( Telephoto ), 1.0 μm, x2 Optical zoom, 1/3.6" Sensor size Dual-Pixel PDAF Optical Image Stabilization (OIS) 12 MP, ƒ/2.2, 12 mm, 123° ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Auto Flash Continuous shooting mode Digital Zoom Exposure Compensation Face Detection High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 60 fps 1080p @ 60/240 fps 720p @ 960 fps |
| Video features | Gyro-EIS, HDR10+ |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Wide angle ), 1.22 μm, 1/3" Sensor size 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Wide angle ), 1.22 μm, 1/3" Sensor size |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wired charging speed | 25 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 11 W |
| Fast charging support | Yes |
| Features | Reverse wireless charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n28 (700), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 3.2 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | High-bitrate audio support, Stereo speakers, Tuned by AKG |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Special features | Samsung DeX (Desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy Z Fold2 5G reviews
Video reviews
Samsung Galaxy Z Fold2 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
The price of Samsung Galaxy Z Fold2 5G is €960, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy Z Fold2 5G release date?
The Samsung Galaxy Z Fold2 5G was officially released on Friday, 18 September 2020.
-
Is Samsung Galaxy Z Fold2 5G available in stores?
Yes, Samsung Galaxy Z Fold2 5G is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
The Samsung Galaxy Z Fold2 5G weighs around 282 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy Z Fold2 5G?
The Samsung Galaxy Z Fold2 5G's screen size is 7.6 inches.
-
Does Samsung Galaxy Z Fold2 5G support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy Z Fold2 5G supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n77, n78.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy Z Fold2 5G have?
Samsung Galaxy Z Fold2 5G has a Triple camera on the back and a Dual camera for selfies.