Samsung Galaxy Z Fold Wide
Samsung Galaxy Z Fold Wide specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold Wide |
| Model alias | SM-F971B (International) SM-F971B/DS (International) SM-F971U (International) SM-F971U1 (International) |
| Status | Rumored |
Design
| Height | 161.4 mm (6.35 inch) |
| Width | 123.9 mm (4.88 inch) |
| Thickness | 4.9 mm (0.19 inch) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, Other colors |
| Resistance | Dust-tight and water-resistant (submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP48 |
| Design features | Advanced Armor Aluminum frame |
Display
| Display type | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Display size | 7.6 inch |
| Resolution | 1828 × 2584 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 416 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 87.9% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 3 nm |
| CPU max speed | 4320 MHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 4.32 GHz – Oryon V2 Phoenix L 6x 3.53 GHz – Oryon V2 Phoenix M |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 830 (1100 MHz) |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Storage | 256GB, 512GB, 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
| Variants | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 16 (Baklava), with up to 7 major Android upgrades |
| User interface | Samsung One UI 8 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP ( Wide angle ) Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 50 MP ( Ultra-wide angle ) Autofocus (AF) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Video features | Gyro-EIS, Optical Image Stabilization (OIS) |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 10 MP, ƒ/2.2, 18 mm ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm, 1/3.0" Sensor size 10 MP, ƒ/2.2, 24 mm ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/3.0" Sensor size |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4800 mAh |
| Wired charging speed | 45 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 7 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/be |
| Wi-Fi features | Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | High-bitrate audio support, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
| Special features | Titanium plate layer for display support |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy Z Fold Wide pictures
Frequently asked questions
-
Is Samsung Galaxy Z Fold Wide available in stores?
No, Samsung Galaxy Z Fold Wide is not available in official stores because it has not been released yet.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy Z Fold Wide?
The Samsung Galaxy Z Fold Wide weighs around 199 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy Z Fold Wide?
The Samsung Galaxy Z Fold Wide's screen size is 7.6 inches.
-
Does Samsung Galaxy Z Fold Wide support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy Z Fold Wide supports 5G networks on bands n1, n2.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy Z Fold Wide have?
Samsung Galaxy Z Fold Wide has a Dual camera on the back and a Dual camera for selfies.