Samsung Galaxy XCover6 Pro
Samsung Galaxy XCover6 Pro specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy XCover6 Pro |
| Model alias | SM-G736U (International) SM-G736U1 (International) SM-G736B (International) SM-G736B/DS (International) |
| Announced | Wednesday, 29 June 2022 |
| Released | Wednesday, 13 July 2022 |
| Status | Available |
| Prices | £199 €229.46 $150.60 C$299.99 |
Design
| Height | 168.8 mm (6.65 inch) |
| Width | 79.9 mm (3.15 inch) |
| Thickness | 9.9 mm (0.39 inch) |
| Weight | 235 g (8.29 oz) |
| Colors | Black |
| Resistance | Dust resistant Water resistance |
| Resistance certification | IP68 |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 6.6 inch |
| Resolution | 1080 × 2408 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 400 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 77.8% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Drop resistant (up to 1.5m), MIL-STD-810H compliant |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | No |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.4 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 2.4 GHz – Cortex-A78 3x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 642L |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Variants | 128GB 6GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 12 (Snow Cone), Upgradable to Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| User interface | Samsung One UI 7 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensor size PDAF 8 MP, ƒ/2.2, 123° ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Dual LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP, ƒ/2.2 ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/3.1" Sensor size |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4050 mAh |
| Removability | Removable |
| Wired charging speed | 25 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/mc/ax |
| Wi-Fi features | Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 3.2 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Special features | Samsung DeX (Desktop experience support) |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy XCover6 Pro reviews
Video reviews
Samsung Galaxy XCover6 Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy XCover6 Pro?
The price of Samsung Galaxy XCover6 Pro is $150.60, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy XCover6 Pro release date?
The Samsung Galaxy XCover6 Pro was officially released on Wednesday, 13 July 2022.
-
Is Samsung Galaxy XCover6 Pro available in stores?
Yes, Samsung Galaxy XCover6 Pro is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy XCover6 Pro?
The Samsung Galaxy XCover6 Pro weighs around 235 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy XCover6 Pro?
The Samsung Galaxy XCover6 Pro's screen size is 6.6 inches.
-
Does Samsung Galaxy XCover6 Pro support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy XCover6 Pro supports 5G networks on bands n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n78.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy XCover6 Pro have?
Samsung Galaxy XCover6 Pro has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.