Samsung Galaxy XCover FieldPro
Samsung Galaxy XCover FieldPro specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy XCover FieldPro |
| Model alias | SM-G889F (International) SM-G889A (International) |
| Announced | Monday, 06 April 2020 |
| Released | Monday, 06 April 2020 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €1,020 |
Design
| Height | 158.5 mm (6.24 inch) |
| Width | 80.7 mm (3.18 inch) |
| Thickness | 14.2 mm (0.56 inch) |
| Weight | 256 g (9.03 oz) |
| Colors | Black |
| Resistance | Dust resistant Water resistance |
| Resistance certification | IP68 |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 5.1 inch |
| Resolution | 1440 × 2560 pixels |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 576 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 56.1% |
| Screen protection | MIL-STD-810G compliant |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Samsung Exynos 9810 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 10 nm |
| CPU max speed | 2.9 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.9 GHz – Exynos M3 4x 1.9 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G72 MP18 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
| Variants | 64GB 4GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 8.0 (Oreo) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 12 MP ( Wide angle ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | Triple LED flash |
| Features | Auto Flash Continuous shooting mode Digital Zoom Exposure Compensation Face Detection High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/1.7 |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removability | Removable |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Micro-SIM + Micro-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE (3CA) Cat11 600/75 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b12 (700), b14 (700), b20 (800), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax/i/r |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Dual speakers |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Special features | Emergency PTT key |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy XCover FieldPro reviews
Video reviews
Samsung Galaxy XCover FieldPro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy XCover FieldPro?
The price of Samsung Galaxy XCover FieldPro is €1,020, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy XCover FieldPro release date?
The Samsung Galaxy XCover FieldPro was officially released on Monday, 06 April 2020.
-
Is Samsung Galaxy XCover FieldPro available in stores?
No, Samsung Galaxy XCover FieldPro is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy XCover FieldPro?
The Samsung Galaxy XCover FieldPro weighs around 256 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy XCover FieldPro?
The Samsung Galaxy XCover FieldPro's screen size is 5.1 inches.
-
Does Samsung Galaxy XCover FieldPro support 5G networks?
No, the Samsung Galaxy XCover FieldPro does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy XCover FieldPro have?
Samsung Galaxy XCover FieldPro has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.