Samsung Galaxy Tab Active Pro
Samsung Galaxy Tab Active Pro specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy Tab Active Pro |
| Model alias | SM-T540 (International) SM-T547 (International) |
| Announced | Tuesday, 01 October 2019 |
| Released | Tuesday, 01 October 2019 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €600 |
Design
| Height | 243.5 mm (9.59 inch) |
| Width | 170.2 mm (6.70 inch) |
| Thickness | 9.9 mm (0.39 inch) |
| Weight | 653 g (23.03 oz) |
| Colors | Black |
| Resistance | Dust resistant Water resistance |
| Resistance certification | IP68 |
| Design features | Stylus Support |
Display
| Display type | LCD |
| Display size | 10.1 inch |
| Resolution | 1920 × 1200 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 224 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 71.4% |
| Peak brightness | 550 cd/m² |
| Screen protection | MIL-STD-810G compliant |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 670 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 10 nm |
| CPU max speed | 2.0 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.0 GHz – Kryo 360 Gold (Cortex-A75) 6x 1.7 GHz – Kryo 360 Silver (Cortex-A55) |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 615 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Variants | 64GB 4GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP Auto Flash |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 7600 mAh |
| Removability | Removable |
| Wired charging speed | 15 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE - cellular model only, HSPA |
| 2G bands | GSM: 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b20 (800), b28 (700), b38 (2600), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 3.1 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GLONASS, GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Special features | Samsung DeX (Desktop experience support) |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy Tab Active Pro reviews
Video reviews
Samsung Galaxy Tab Active Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy Tab Active Pro?
The price of Samsung Galaxy Tab Active Pro is €600, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy Tab Active Pro release date?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro was officially released on Tuesday, 01 October 2019.
-
Is Samsung Galaxy Tab Active Pro available in stores?
No, Samsung Galaxy Tab Active Pro is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy Tab Active Pro?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro weighs around 653 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy Tab Active Pro?
The Samsung Galaxy Tab Active Pro's screen size is 10.1 inches.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy Tab Active Pro have?
Samsung Galaxy Tab Active Pro has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.