Samsung Galaxy S23
Samsung Galaxy S23 specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy S23 |
| Model alias | SM-S911B (International) SM-S911B/DS (International) SM-S911U (International) SM-S911U1 (International) SM-S911W (International) SM-S911N (International) SM-S9110 (International) SM-S911E (International) SM-S911E/DS (International) |
| Announced | Wednesday, 01 February 2023 |
| Released | Friday, 17 February 2023 |
| Status | Available |
| Prices | €335.10 $246.02 £231 |
Design
| Height | 146.3 mm (5.76 inch) |
| Width | 70.9 mm (2.79 inch) |
| Thickness | 7.6 mm (0.30 inch) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Build materials | Back: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Aluminum Front: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colors | Black, Green, Grey, Purple, White, Yellow |
| Resistance | Dust-tight and water-resistant (submersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Resistance certification | IP68 |
| Design features | Armor aluminum frame |
Display
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Display size | 6.1 inch |
| Resolution | 1080 × 2340 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 425 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 86.8% |
| Peak brightness | 1750 cd/m² |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 4 nm |
| CPU max speed | 3.36 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 3.36 GHz – Cortex-X3 2x 2.8 GHz – Cortex-A715 2x 2.8 GHz – Cortex-A710 3x 2.0 GHz – Cortex-A510 |
| Memory type | LPDDR5X |
| GPU | Qualcomm Adreno 740 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 (128GB) UFS 4.0 (256GB/512GB) |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 13 (Tiramisu), with up to 4 major Android upgrades |
| User interface | Samsung One UI 8 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensor size Dual-Pixel PDAF Optical Image Stabilization (OIS) 10 MP, ƒ/2.4, 70 mm ( Telephoto ), 1.0 μm, x3 Optical zoom, 1/3.94" Sensor size Optical Image Stabilization (OIS) PDAF 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultra-wide angle ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensor size Super Steady Video |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Auto-HDR Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 24/30 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
| Video features | Gyro-EIS, HDR10+, Stereo Sound Rec |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 12 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Wide angle ), 1.12 μm, 1/3.2" Sensor size Dual-Pixel PDAF |
| Features | HDR10+ High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3900 mAh |
| Wired charging speed | 25 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
| Features | Qi wireless charging Reverse wireless charging Wired charging from 0-50% in 30 minutes (as advertised) |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE (CA), HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n258 (26000), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB ports | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | High-bitrate audio support, Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass Gyroscope Proximity sensor Ultrasonic under-display fingerprint sensor |
| Special features | Samsung DeX USB Power Delivery 3.0 Wireless Samsung DeX (desktop experience support) |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy S23 reviews
Video reviews
Samsung Galaxy S23 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy S23?
The price of Samsung Galaxy S23 is $246.02, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy S23 release date?
The Samsung Galaxy S23 was officially released on Friday, 17 February 2023.
-
Is Samsung Galaxy S23 available in stores?
Yes, Samsung Galaxy S23 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy S23?
The Samsung Galaxy S23 weighs around 168 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy S23?
The Samsung Galaxy S23's screen size is 6.1 inches.
-
Does Samsung Galaxy S23 support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy S23 supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n258, n260, n261.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy S23 have?
Samsung Galaxy S23 has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.