Samsung Galaxy S22+ 5G
Samsung Galaxy S22+ 5G specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy S22+ 5G |
| Model alias | S906B (International) SM-S906B/DS (International) SM-S906U (United States) SM-S906W (Canada) SM-S9060 (China) SM-S906B (International) SM-S906U1 (International) SM-S906N (International) SM-S906E (International) SM-S906E/DS (International) SM-S906L (International) |
| Announced | Wednesday, 09 February 2022 |
| Released | Friday, 25 February 2022 |
| Status | Available |
| Prices | €223.70 $195 £309 |
Design
| Height | 157.4 mm (6.20 inch) |
| Width | 75.8 mm (2.98 inch) |
| Thickness | 7.6 mm (0.30 inch) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Resistance certification | IP68 |
Display
| Display size | 6.6 inch |
| Resolution | 1080 × 2340 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixel density | 393 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 88.3% |
| Peak brightness | 1750 cd/m² |
Hardware
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Variants | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 12 (Snow Cone), with up to 4 major Android upgrades |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.8, 23 mm ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensor size 10 MP, ƒ/2.4, 70 mm ( Telephoto ), 1.0 μm, x3 Optical zoom, 1/3.94" Sensor size 12 MP, ƒ/2.2, 13 mm, 120° ( Ultra-wide angle ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 4320p @ 24 fps 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/120/240 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 10 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Wide angle ), 1.22 μm, 1/3.24" Sensor size |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wired charging speed | 45 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + eSIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G (5+ Gbps DL), LTE (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b48 (3800), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n25 (1900), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n71 (600), n75 (1500), n77 (3700), n78 (3500), n260 (39000), n261 (28000 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 3.2 USB On-The-Go |
| GPS support | Yes |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| FM radio | No |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy S22+ 5G reviews
Video reviews
Samsung Galaxy S22+ 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy S22+ 5G?
The price of Samsung Galaxy S22+ 5G is $195, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy S22+ 5G release date?
The Samsung Galaxy S22+ 5G was officially released on Friday, 25 February 2022.
-
Is Samsung Galaxy S22+ 5G available in stores?
Yes, Samsung Galaxy S22+ 5G is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy S22+ 5G?
The Samsung Galaxy S22+ 5G weighs around 195 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy S22+ 5G?
The Samsung Galaxy S22+ 5G's screen size is 6.6 inches.
-
Does Samsung Galaxy S22+ 5G support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy S22+ 5G supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n260, n261.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy S22+ 5G have?
Samsung Galaxy S22+ 5G has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.