Samsung Galaxy S10e
Samsung Galaxy S10e specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy S10e |
| Model alias | SM-G970F/DS (International) SM-G970U (United States) SM-G970W (Canada) SM-G970F (International) SM-G9700 (International) SM-G970U1 (International) SM-G970N (International) SM-G970X (International) |
| Announced | Friday, 08 March 2019 |
| Released | Friday, 08 March 2019 |
| Status | Discontinued |
| Prices | €130 |
Design
| Height | 142.2 mm (5.60 inch) |
| Width | 69.9 mm (2.75 inch) |
| Thickness | 7.9 mm (0.31 inch) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Build materials | Back: Gorilla Glass 5 Frame: Aluminum Front: Gorilla Glass 5 |
| Colors | Canary Yellow, Flamingo Pink Color, Prism Black, Prism Blue Color, Prism Green Color, Prism White |
| Resistance | Dust resistant Water resistance |
| Resistance certification | IP68 |
Display
| Display type | Dynamic AMOLED |
| Display size | 5.8 inch |
| Resolution | 1080 × 2280 pixels |
| Aspect ratio | 19:9 |
| Pixel density | 438 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 83.3% |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Samsung Exynos 9820 (International) Qualcomm Snapdragon 855 (United States) Qualcomm Snapdragon 855 (China) |
| CPU cores | 8 (International) 8 (United States) 8 (China) |
| CPU technology | 8 nm (International) 7 nm (United States) 7 nm (China) |
| CPU max speed | 2.7 GHz (International) 2.84 GHz (United States) 2.84 GHz (China) |
| CPU architecture | 64-bit (International) 64-bit (United States) 64-bit (China) |
| Microarchitecture | 2x 2.73 GHz – Mongoose M4 2x 2.31 GHz – Cortex-A75 4x 1.95 GHz – Cortex-A55 (International) 1x 2.84 GHz – Cortex-A76 3x 2.42 GHz – Cortex-A76 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (United States) 1x 2.84 GHz – Cortex-A76 3x 2.42 GHz – Cortex-A76 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 (China) |
| Memory type | LPDDR4X (International) LPDDR4X (United States) LPDDR4X (China) |
| GPU | ARM Mali-G76 MP12 (International) Qualcomm Adreno 640 (United States) Qualcomm Adreno 640 (China) |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 2.1 |
| Variants | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
Software
| Operating system | Android 9.0 (Pie), Upgradable to Android 12 (Snow Cone) |
| User interface | Samsung One UI 4.1 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 12 MP, 26 mm ( Wide angle ), 1.4 μm, 1/2.55" Sensor size Dual-Pixel PDAF Optical Image Stabilization (OIS) 16 MP, ƒ/2.2, 12 mm ( Ultra-wide angle ), 1.0 μm, 1/3.1" Sensor size Super Steady Video |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Auto-HDR Continuous shooting mode Digital Zoom Exposure Compensation Face Detection ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30/60/240 fps 720p @ 960 fps |
| Video features | Gyro-EIS, HDR10+, Optical Image Stabilization (OIS), Stereo Sound Rec |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 10 MP, ƒ/1.9, 26 mm ( Wide angle ), 1.22 μm, 1/3" Sensor size Dual-Pixel PDAF |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30/60 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3100 mAh |
| Removability | Non-removable |
| Wired charging speed | 15 W |
| Wireless charging support | Yes |
| Wireless charging speed | 15 W |
| Fast charging support | Yes |
| Features | Qi wireless charging Reverse wireless charging |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE (7CA) Cat20 2000/150 Mbps, HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz CDMA: 800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b14 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b32 (1500), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b46 (5200), b66 (1700), b71 (600 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 3.1 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | High-bitrate audio support, Stereo speakers, Tuned by AKG |
| FM radio | Yes |
Features
| Sensors | Accelerometer Barometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
| Special features | ANT+ |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy S10e reviews
Video reviews
Samsung Galaxy S10e pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy S10e?
The price of Samsung Galaxy S10e is €130, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy S10e release date?
The Samsung Galaxy S10e was officially released on Friday, 08 March 2019.
-
Is Samsung Galaxy S10e available in stores?
No, Samsung Galaxy S10e is not available in official stores because it is no longer in production. You may still find it from resellers.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy S10e?
The Samsung Galaxy S10e weighs around 150 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy S10e?
The Samsung Galaxy S10e's screen size is 5.8 inches.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy S10e have?
Samsung Galaxy S10e has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.