Samsung Galaxy F52 5G
Samsung Galaxy F52 5G specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy F52 5G |
| Model alias | SM-E5260 (International) |
| Announced | Thursday, 20 May 2021 |
| Released | Tuesday, 01 June 2021 |
| Status | Available |
| Prices | €260 |
Design
| Height | 164.6 mm (6.48 inch) |
| Width | 76.3 mm (3.00 inch) |
| Thickness | 8.7 mm (0.34 inch) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, White |
Display
| Display type | TFT LCD |
| Display size | 6.6 inch |
| Resolution | 1080 × 2408 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 400 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 83.6% |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 750G |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 8 nm |
| CPU max speed | 2.2 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A77 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 570 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Variants | 128GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 11 (Red Velvet Cake) |
| User interface | Samsung One UI 3.1 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Quad camera | 64 MP, ƒ/1.8 ( Wide angle ) PDAF 8 MP, ƒ/2.2 ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm 2 MP ( Macro ) 0.08 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Auto Flash Continuous shooting mode Digital Zoom Exposure Compensation Face Detection High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/120 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.0 ( Wide angle ) |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4500 mAh |
| Wired charging speed | 25 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b3 (1800), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n28 (700), n41 (2500), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS, BDS, GALILEO, GLONASS |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy F52 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy F52 5G?
The price of Samsung Galaxy F52 5G is €260, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy F52 5G release date?
The Samsung Galaxy F52 5G was officially released on Tuesday, 01 June 2021.
-
Is Samsung Galaxy F52 5G available in stores?
Yes, Samsung Galaxy F52 5G is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy F52 5G?
The Samsung Galaxy F52 5G weighs around 199 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy F52 5G?
The Samsung Galaxy F52 5G's screen size is 6.6 inches.
-
Does Samsung Galaxy F52 5G support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy F52 5G supports 5G networks on bands n1, n28, n41, n78.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy F52 5G have?
Samsung Galaxy F52 5G has a Quad camera on the back and a Single camera for selfies.