Samsung Galaxy A72 5G
Samsung Galaxy A72 5G specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy A72 5G |
| Model alias | SM-A726B (International) SM-A726B/DS (International) |
| Status | Canceled |
| Prices | €550 |
Design
| Height | 165 mm (6.50 inch) |
| Width | 77.4 mm (3.05 inch) |
| Thickness | 8.4 mm (0.33 inch) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Colors | Awesome Black, Awesome Blue, Awesome Violet, Awesome White |
Display
| Display type | Super AMOLED |
| Display size | 6.7 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 393 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 84.9% |
| Peak brightness | 800 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 750G |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 8 nm |
| CPU max speed | 2.2 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | Cortex-A77 Cortex-A55 Qualcomm Kryo 570 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 619 |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Storage | 128GB, 256GB |
| Variants | 128GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 12 (Snow Cone) |
| User interface | Samsung One UI 4.1 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Quad camera | 64 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Wide angle ), 0.8 μm Dual-Pixel PDAF Optical Image Stabilization (OIS) 8 MP, ƒ/2.4 ( Telephoto ), 1.0 μm, x3 Optical zoom Dual-Pixel PDAF Optical Image Stabilization (OIS) 12 MP, ƒ/2.2, 123° ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm 5 MP ( Macro ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | Auto Flash Continuous shooting mode Digital Zoom Exposure Compensation Face Detection High Dynamic Range (HDR) ISO Settings Panorama Touch to focus |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/120 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.2, 26 mm ( Wide angle ), 0.8 μm, 1/2.8" Sensor size |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 25 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | Stereo speakers |
Features
| Sensors | Accelerometer ANT+ Compass / Magnetometer Fingerprint Sensor Gyroscope Proximity sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy A72 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy A72 5G?
The price of Samsung Galaxy A72 5G is €550, and the price may change in the coming days.
-
Is Samsung Galaxy A72 5G available in stores?
No, Samsung Galaxy A72 5G is not available in stores because it was canceled.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy A72 5G?
The Samsung Galaxy A72 5G weighs around 203 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy A72 5G?
The Samsung Galaxy A72 5G's screen size is 6.7 inches.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy A72 5G have?
Samsung Galaxy A72 5G has a Quad camera on the back and a Single camera for selfies.