Samsung Galaxy A14 5G
Samsung Galaxy A14 5G specifications
General
| Brand name | Samsung |
| Model | Galaxy A14 5G |
| Model alias | SM-A146B (International) SM-A146B/DS (International) SM-A146P (International) SM-A146P/DS (International) SM-A146U (International) SM-A146U1 (International) SM-A146U1/DS (International) SM-A146W (International) SM-A146P/N (International) SM-A146P/DSN (International) SM-S146VL (International) SM-A146M (International) |
| Announced | Wednesday, 04 January 2023 |
| Released | Thursday, 12 January 2023 |
| Status | Available |
| Prices | $56.11 C$119 £89.95 €108.99 |
Design
| Height | 167.7 mm (6.60 inch) |
| Width | 78 mm (3.07 inch) |
| Thickness | 9.1 mm (0.36 inch) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
Display
| Display size | 6.6 inch |
| Resolution | 1080 × 2408 pixels |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 400 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 80.2% |
Hardware
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Variants | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
Software
| Operating system | Android 13 (Tiramisu), Upgradable to Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.8, 26 mm ( Wide angle ), 0.64 μm, 1/2.76" Sensor size 2 MP ( Macro ) 2 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 13 MP, ƒ/2.0, 26 mm ( Wide angle ), 1.12 μm |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 15 W |
Network
| SIM cards | Single SIM (Nano-SIM) Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b14 (700), b17 (700), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b29 (700), b30 (2300), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b48 (3800), b66 (1700 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 |
| GPS support | Yes |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| FM radio | Yes |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Samsung Galaxy A14 5G reviews
Video reviews
Samsung Galaxy A14 5G pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Samsung Galaxy A14 5G?
The price of Samsung Galaxy A14 5G is $56.11, and the price may change in the coming days.
-
What is the Samsung Galaxy A14 5G release date?
The Samsung Galaxy A14 5G was officially released on Thursday, 12 January 2023.
-
Is Samsung Galaxy A14 5G available in stores?
Yes, Samsung Galaxy A14 5G is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Samsung Galaxy A14 5G?
The Samsung Galaxy A14 5G weighs around 202 grams.
-
What is the screen size of the Samsung Galaxy A14 5G?
The Samsung Galaxy A14 5G's screen size is 6.6 inches.
-
Does Samsung Galaxy A14 5G support 5G networks?
Yes, the Samsung Galaxy A14 5G supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78.
-
How many cameras does the Samsung Galaxy A14 5G have?
Samsung Galaxy A14 5G has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.