Realme 10
Realme 10 specifications
General
| Brand name | Realme |
| Model | 10 |
| Model alias | RMX3630 (International) |
| Announced | Wednesday, 09 November 2022 |
| Released | Friday, 11 November 2022 |
| Status | Available |
| Prices | €440 |
Design
| Height | 159.9 mm (6.30 inch) |
| Width | 73.3 mm (2.89 inch) |
| Thickness | 8 mm (0.31 inch) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colors | Black, Blue, Silver |
Display
| Display type | Super AMOLED |
| Display size | 6.4 inch |
| Resolution | 1080 × 2400 pixels |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 411 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 84.4% |
| Peak brightness | 1000 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.2 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 2x 2.2 GHz – Cortex-A76 6x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB, 6GB, 8GB |
| Storage | 64GB, 128GB, 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 12 (Snow Cone) |
| User interface | Realme UI 3.0 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Dual camera | 50 MP, ƒ/1.8, 27 mm ( Wide angle ), 1/2.76" Sensor size PDAF 2 MP ( Auxiliary lens ) |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 16 MP, ƒ/2.5, 27 mm ( Wide angle ) |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
| Wired charging speed | 33 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | Yes |
| Audio type | 24-bit/192kHz High-Resolution audio |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass / Magnetometer Gyroscope Proximity sensor Side-mounted Fingerprint Sensor |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Realme 10 reviews
Video reviews
Realme 10 pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Realme 10?
The price of Realme 10 is €440, and the price may change in the coming days.
-
What is the Realme 10 release date?
The Realme 10 was officially released on Friday, 11 November 2022.
-
Is Realme 10 available in stores?
Yes, Realme 10 is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Realme 10?
The Realme 10 weighs around 178 grams.
-
What is the screen size of the Realme 10?
The Realme 10's screen size is 6.4 inches.
-
Does Realme 10 support 5G networks?
No, the Realme 10 does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Realme 10 have?
Realme 10 has a Dual camera on the back and a Single camera for selfies.