Oppo Reno10 Pro
Oppo Reno10 Pro specifications
General
| Brand name | Oppo |
| Model | Reno10 Pro |
| Model alias | CPH2525 (International) |
| Announced | Saturday, 08 July 2023 |
| Released | Thursday, 13 July 2023 |
| Status | Available |
| Prices | €374.19 |
Design
| Height | 162.3 mm (6.39 inch) |
| Width | 74.2 mm (2.92 inch) |
| Thickness | 7.9 mm (0.31 inch) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build materials | Back: Glass Frame: Plastic Front: Glass |
| Colors | Glossy Purple color, Silvery Grey color |
Display
| Display type | AMOLED |
| Display size | 6.7 inch |
| Resolution | 1080 × 2412 pixels |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 394 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 89.7% |
| Peak brightness | 950 cd/m² |
| Screen protection | Asahi Glass AGC DT-Star2 |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | 1 billion colors Capacitive Touchscreen HDR10+ Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.4 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 1x 2.4 GHz – Cortex-A78 3x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 1.8 GHz – Cortex-A55 |
| Memory type | LPDDR5 |
| GPU | Qualcomm Adreno 642L |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| Expandable storage | No |
Software
| Operating system | Android 13 (Tiramisu), Upgradable to Android 15 (Vanilla Ice Cream) |
| User interface | ColorOS 15 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Triple camera | 50 MP, ƒ/1.8, 24 mm ( Wide angle ), 1.0 μm, 1/1.56" Sensor size PDAF 32 MP, ƒ/2.0, 47 mm ( Telephoto ), 0.8 μm, x2 Optical zoom, 1/2.74" Sensor size 8 MP, ƒ/2.2, 112° ( Ultra-wide angle ), 1.12 μm, 1/4.0" Sensor size |
| Flash support | Yes |
| Flash type | LED flash |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 2160p @ 30 fps 1080p @ 30/60/120/480 fps |
| Video features | Gyro-EIS, HDR, Optical Image Stabilization (OIS) |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 32 MP, ƒ/2.4, 22 mm ( Wide angle ), 0.8 μm, 1/2.74" Sensor size Autofocus (AF) |
| Features | High Dynamic Range (HDR) Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
| Video features | Gyro-EIS |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 4600 mAh |
| Wired charging speed | 80 W |
| Fast charging support | Yes |
| Features | Reverse wired charging |
Network
| SIM cards | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE support | Yes |
| Data speed | 5G, LTE, HSPA |
| 2G bands | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G bands | HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 / 800 MHz |
| 4G bands | LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b26 (850), b28 (700), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b66 (1700 MHz) |
| 5G bands | 5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n20 (800), n28 (700), n38 (2600), n40 (2300), n41 (2500), n77 (3700), n78 (3500 MHz) |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | Yes |
| GPS features | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS, QZSS |
| NFC support | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | 24-bit/192kHz High-Resolution audio |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass Gyroscope Proximity sensor Optical under-display fingerprint sensor |
| Special features | Quick Charge 3 USB Power Delivery 3.0 |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Oppo Reno10 Pro reviews
Video reviews
Oppo Reno10 Pro pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Oppo Reno10 Pro?
The price of Oppo Reno10 Pro is €374.19, and the price may change in the coming days.
-
What is the Oppo Reno10 Pro release date?
The Oppo Reno10 Pro was officially released on Thursday, 13 July 2023.
-
Is Oppo Reno10 Pro available in stores?
Yes, Oppo Reno10 Pro is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Oppo Reno10 Pro?
The Oppo Reno10 Pro weighs around 185 grams.
-
What is the screen size of the Oppo Reno10 Pro?
The Oppo Reno10 Pro's screen size is 6.7 inches.
-
Does Oppo Reno10 Pro support 5G networks?
Yes, the Oppo Reno10 Pro supports 5G networks on bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78.
-
How many cameras does the Oppo Reno10 Pro have?
Oppo Reno10 Pro has a Triple camera on the back and a Single camera for selfies.