Oppo Pad Air
Oppo Pad Air specifications
General
| Brand name | Oppo |
| Model | Pad Air |
| Model alias | OPD2102 (International) X21N2 (International) |
| Announced | Monday, 23 May 2022 |
| Released | Wednesday, 01 June 2022 |
| Status | Available |
| Prices | €300 |
Design
| Height | 245.1 mm (9.65 inch) |
| Width | 154.8 mm (6.09 inch) |
| Thickness | 6.9 mm (0.27 inch) |
| Weight | 440 g (15.52 oz) |
| Colors | Gray, Silver |
| Design features | Stylus Support |
Display
| Display type | IPS LCD |
| Display size | 10.36 inch |
| Resolution | 1200 × 2000 pixels |
| Aspect ratio | 5:3 |
| Pixel density | 225 ppi |
| Screen-to-body ratio | ≈ 80.5% |
| Peak brightness | 360 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Display features | Capacitive Touchscreen Multi-touch display |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| CPU cores | 8 |
| CPU technology | 6 nm |
| CPU max speed | 2.4 GHz |
| CPU architecture | 64-bit |
| Microarchitecture | 4x 2.4 GHz – Kryo 265 Gold (Cortex-A73) 4x 1.9 GHz – Kryo 265 Silver (Cortex-A53) |
| Memory type | LPDDR4X |
| GPU | Qualcomm Adreno 610 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Storage | 64GB, 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
| Variants | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| Expandable storage | Yes |
| Card slots | microSDXC |
Software
| Operating system | Android 12 (Snow Cone) |
| User interface | ColorOS 12 |
Main camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 8 MP, ƒ/2.0 Autofocus (AF) |
| Features | Panorama |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Front camera
| Camera support | Yes |
| Single camera | 5 MP, ƒ/2.2 |
| Video support | Yes |
| Video resolution | 1080p @ 30 fps |
Battery
| Type | Li-Poly |
| Capacity | 7100 mAh |
| Wired charging speed | 18 W |
| Fast charging support | Yes |
Network
| Cellular connectivity | No |
Connectivity
| Wi-Fi support | Yes ( Wi-Fi 6 ) |
| Wi-Fi standards | 802.11/a/b/g/n/ac/ax |
| Wi-Fi features | Dual-band, Mobile Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB ports | USB Type-C 2.0 USB On-The-Go |
| USB connectivity | USB charging, USB Mass Storage device (UMS) |
| GPS support | No |
| NFC support | No |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Headphone jack | No |
| Audio type | Stereo speakers |
| FM radio | No |
Features
| Sensors | Accelerometer Compass / Magnetometer Gyroscope |
Disclaimer: We cannot guarantee that the information on this page is 100% correct.
Oppo Pad Air pictures
Frequently asked questions
-
What is the price of Oppo Pad Air?
The price of Oppo Pad Air is €300, and the price may change in the coming days.
-
What is the Oppo Pad Air release date?
The Oppo Pad Air was officially released on Wednesday, 01 June 2022.
-
Is Oppo Pad Air available in stores?
Yes, Oppo Pad Air is available in stores because it is still in production.
-
What is the weight of the Oppo Pad Air?
The Oppo Pad Air weighs around 440 grams.
-
What is the screen size of the Oppo Pad Air?
The Oppo Pad Air's screen size is 10.36 inches.
-
Does Oppo Pad Air support 5G networks?
No, the Oppo Pad Air does not support 5G networks.
-
How many cameras does the Oppo Pad Air have?
Oppo Pad Air has a Single camera on the back and a Single camera for selfies.